Onikipuan Özel Röportaj Belarus

1
Onikipuan röportajları Belaruslu sanatçı Ruslan Alehno ile devam ediyor. 2007 yılında 6. olan Belarus bakalım bu sene “Hasta la vista” ile aynı başarıyı sürdürebilecek mi? Sanatçı, editörümüzün sorularını yanıtladı.

Sevgili Ruslan;

Belarus’u 2008 Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etme onurunu kazandınız, tebrik ederiz.Bize müzik kariyerinizden bahseder misiniz?

Çocukluğumdan bu yana müziğe düşkün olduğumu söylemeliyim, bir müizk okuluna gittim ve orada değişik enstrümanlar çalmayı öğrendim. Herşey benim için çok ilginçti, bütün dersleri büyük keyifle aldım! Daima müziğin içinde olmak istedim, çeşitli ses yarışmalarında bazı zaferlerden sonra 2004 yılında Rusya’da People’s Artist-2 (Rusya Pop İdol) projesinde yer aldım ve sonuçta ben kazandım. Bu başarı bana eski sovyet ülkelerinde büyük kitleler önünde şarkı söyleme şansı getirdi. Bu seneler boyunca birçok deneyim elde ettim, bir çok sahne performansı ve tabii ki birçok arkadaş ve gerçekten sevdiğim ve bana verdikleri destek ve inançları için değer verdiğim hayranlar elde ettim.

Ülkemize karşı rakip olmadan önce, Türkiye sizin için ne ifade ediyordu?

Herşeyden önce karşı olmak sözünü sevmedim. Çünkü; eger beraberce aynı yarışmada ve aynı yarı finalde yer alıyorsak bu karşı olmak değildir!!! Ben Eurovision gibi büyük bir olayda ülkelerini temsil eden tüm yarışmacılara iyi şans diliyorum. Sadece bu nedenle bile herkes zaferi hak ediyor!

Türkiye’de daha önce hiç bulunmadım, ama Sertab’ı bu yıl Minsk’teki ulusal finalimizde görme şansına eriştim ve onun şarkılarıyla bir gün Türkiye’ye kesinlikle gelme isteği geldi! Sonunda meşhur lokumlarınızı tadacağım!

En beğendiğiniz Belarus Eurovision parçaları hangileridir?
Tabii ki Hasta la vista- ESC 2008 için bir aşk hikayesi.

Eurovision’da gelecek bir başarının kariyerinize katkı yapacağını düşünüyor musunuz?
İnanıyorum ki herhangi bir şekilde orada performans göstermem benim için büyük katkı ve deneyim olacak, özellikle ESC gibi büyük bir olayda.

Bu yarışmada yer almaya nasıl karar verdiniz?

Eurovision için yolları araştırıyordum ve beni çok cezbediyordu, ve bu yarışma için özel olarak yazılmış Hasta la vista adlı şarkı ile ESC de şarkı söyleme şansını yakalamk için ulusal finalimizde yarışmaya karar verdim. Şimdi hayatımdaki bu büyük an için çok mutluyum, çünkü; ESC ‘ye hazırlanma sürecinde birçok faydalı ve hoş şeyleri keşfediyorum.

Eurovision Şarkı Yarışması’nın kurallarını ve formatını nasıl buluyorsunuz? Özel olarak hoşlandığınız ya da eleştirebileceğiniz bir yön var mı?

Bence Eurovision tüm Avrupa’ya istediğiniz şovu sunabileceğiz bir olanak sağlıyor.Her yıl hangi şarkının kazanacağını söylemek zor oluyor, sanırım ESC’nin gizemi olanaksızlıklar içinde bazı kalıcı formatların çalışması ve seneden seneye değişmesi. Sanırım değişmeyen tek şey hala aynı, ve aynı olacak, açık kalplilik ve samimiyet.

Önceden Eurovision Şarkı Yarışması’nı takip eder miydiniz? Yarışma tarihinden herhangi bir favori parçanız var mı?

Eurovision dünya müziğine birçok hit parça kazandırdı, ve tabii ki benim de bunlar içinde hoşlandıklarım çok var.

Mayıstan önce promosyon turu yapmayı düşünüyor musunuz? Türkiye bu programa dahil mi?

Aslında şarkım Hasta La Vista’yı Karadağ, Litvanya, Makedonya, Gürcistan, Rusya, Yunanistan ve Ukrayna gibi değişik ülkelerde ulusal finallerde konuk olarak seslendirdim. Şuanda performansım üzerinde çalışıyorum ve olanağım olursa Türkiye’ye gelmek büyük bir keyif olurdu!

Şarkınız yeniden düzenlenecek mi?
Sahnede herhangi bir konsept düşünüyor musunuz?

Eğer Eurovision anlamında soruyorsanız, şarkının soundu tamamen değiştirildi ve bu son haliyle ESC sahnesinde sunulacak.

Bu röportaj için çok teşekkürler. Son olarak, Türk Eurovisionseverlere bir mesajınız var mı?

Sizlere büyük ve parlak dakikalar dilerim, mutlu kalın ve ESC 2008 de desteğinize ihtiyacımız olduğunu unutmayın. Teşekkürler ve Sizi seviyorum!!!

Röportaj
Hakan YALÇINKAYA

1- First of all, would you please inform us about your music carreer?

I have to say, that I was fond of music since I was a kid, I went to a musical school and learnt to play several instruments there. Everything was too interesting for me, so I took all the classes with great pleasure! I always wanted to realize myself in music, so after several victories in different vocal contests, in 2004 I came to casting for People’s Artist-2 project in Russia (russian Pop Idol)and as a result of it i became the winner of this project. It gave me a chance to sing for a huge audience all over ex soviet union countries. During these years I got lot of experience, lot of performances and of course I got many friends and admirers, whom I really love and appreciate for their faith in me and support!

2- Before being competitor against Turkey, what was our country meaning to you? Have u ever been to Turkey? Can u remember any Turkish Eurovision song which u like? What do u think about Turkey 2008 Song?

First of all I don’t really like the word “against” in your question, because if we take part in one contest and in one semi final lets do it Together, but not against!!! I wish good luck to all the contestants and i think that if exactly these singers will reprsent their countries at such a huge event as Eurovision – it means that only with this reason each one deserves a victory!

I ve never been to Turkey before, but I was lucky to see Sertab at our national final in Minsk this year,and with her songs she really inspired me to think that one day I will visit Turkey for sure and will finally taste all the famous turkish delights!

3- What are your favourite Belarussian Eurovision songs?

Hasta la vista, of course – a love story which became a song for ESC 2008.

4- Allright then, do you believe that a success in ESC will contribute to your , career?

I believe that any of my performances becomes a great contribute and experience for me, especially when it is such a great event as Eurovision Song Contest.

5- How did you decide to participate in this contest?

Can you give us brief information about the arrival process of this song?

I was searching at Eurovision and it attracked me a lot, so I decided to take part in our natonal final to get the chanse to sing on Eurovision with the song Hasta la vista, which was specially written for this contest. So, I am glad that I have this great time in my life now, because I am discovering a lot of useful and nice things during my preparations to ESC.

6- How do you find esc in terms of format?

Are there any specialities that you like or criticize?

I think that Eurovision provides a possibility to perform with a song which you want to show to the whole Europe. It is hard to know which song will win each year, but i think the mystery of Eurovision is exactly in impossibility to work some permanent format, it changes from year to year. I only think that the one thing is still the same and it will be – open heart and sincerity. It is above any terms!

7- Did you follow up esc beforehand?

Do you have any favorite song in eurovision history?

Well, Eurovision revealed to the world of music lots of great hits, so of course among them there are many songs that I really like.

8- Do u think to organize a promo tour before May? Do u think to come to Turkey in this tour?

Actually I ve already visited several countries where I presented my song Hasta la vista as guest of national finals in Montenegro, Lithuania, Macedonia, Georgia, Russia, I also visited Greece and Ukraine. At present moment I work at my performance, so if I will have a possibility I would visit Turkey also with great pleasure!

9- Is the song going to be rearrenged at the esc stage?

Do you have any concept that you want to form? Can you give us a hint?

If you were searching for eurovision events this year you might hear that we changed a sound and production of the song at all. The second (last) version of it will be presented at ESC stage.

10- Finally, thanks a lot for this interview.

Have u got any messages to Turkish Eurovision lovers?

I would like to wish you lots of great moments and bright events, be happy and don’t forget that we really need your support during Eurovision 2008! Thank you and Sizi Seviyorum !!!!

Hakan YALCINKAYA