Onikipuan Özel Röportaj Ukrayna

VO1R0070Onikipuan röportajları Ukraynalı sanatçı Ani Lorak ile devam ediyor. Shady Lady isimli parça ile Ukrayna bakalım bu yıl yarışmayı 2. defa Kiev’e götürebilecek mi? Sanatçı, editörümüzün sorularını yanıtladı.

Sevgili Ani;
Ukrayna’yı 2008 Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etme onurunu kazandınız, tebrik ederiz.Bize müzik kariyerinizden bahseder misiniz?

Anlatmak için oldukça uzun bir hikaye:) 4 yaşımda iken bir şarkıcı olmaya karar verdim ve o zamandan beri değişik yarışmalarda yer aldım. Bunlardan birisinde eski prodüktörümle tanıştım ve ilk profesyonel sözleşmemi imzaladım. 19 yaşımda iken o zamana kadar hiç bu kadar genç bir sanatçıya layık görülmemiş Ukrayna Onur Sanatçısı ödülünü aldım. Müzik kariyerim boyunca 10 albüm, 1 single, 23 video klip ve daha da fazlası yayınlandı…Ama benim için şarkı söylemek herşeyden üstün geliyoırdu ve bu dyuygum insanlara da yansıdı ve şarkılarımla ruhlarına dokundu.

Ülkemize karşı rakip olmadan önce, Türkiye sizin için ne ifade ediyordu?

Aslında tatillerimi sık sık Türkiye’de geçiririm. Ülkenizi ve insanlarınızı seviyorum.Türkiye’deki bu tatillerden birisi sırasında, o zamandan beri ayrılmadığım harika bir kişiyle karşılaştım:)

Hatırladığınız herhangi bir Türk Euroviison parçası var mı?

Bence Türk şarkıcıları, özellikle de Türk ESC sanatçıları değerli ve eminim bu yıl büyük ve ilginç bir yarışma olacak. Umarım seyircilerin de hoşuna gider.

En beğendiğiniz Ukrayna Eurovision parçaları hangileridir?
Şarkınıza ne kadar güveniyorsunuz?

Şarkımı ve taşıdığı “femme fatale” karakteri seviyorum. Şarkısını söylediğim kadın bana çok benziyor; güçlü, kendinden emin, çekici, dünyayaı değiştirecek güce sahip ve aynı zamanda insancıl. Böyle kadınlar tüm zamanlarda var oldu, daha da fazlası izleyici birçok kadın bu kadının bazı özelliklerini kenisinde bulacak ve bir çok şeyi değiştirebilecek kadar güçlü olduklarına inanacaklar.

Eurovision’da gelecek bir başarının kariyerinize katkı yapacağını düşünüyor musunuz?

Eurovision’da yarışmak tabii ki her şarkıcının kariyeri için büyük bir avantaj, kendisini Avrupa’ya sunması için büyük bir olanak. Bununla birlikte bu snee tamamlamam gereken birden fazla misyonum var bu yarışmada. Dünyadaki HIV/AIDS problemine kamuoyunun dikkatini çekmek istiyorum. Bu problemle çok ilgiliyim, 2004 yılında Birleşmiş Milletler’in Ukrayna’da iyiniyet elçisiydim ve halkın HIV virüsüne karşı tutumunu değiştirmeye çalıştım.

Bu yarışmada yer almaya nasıl karar verdiniz?
Daha önce Ukrayna elemelerinde yarıştınız mı?

Bu yıl yarışmada yer almam kader gibiydi. Önceden 2004 te ulusal yarışmada yer almıştım. Bununla birlikte ESCden 3 gün önce politik sebeplerle başka bir grup görevlendirildi. Tahmin ediyorum ki benim için yanlış bir zamandı. Sonrasında elemelerde yer almak için davet aldım ancak reddettim. Bu yıl tekrar davet aldım, zor bir karardı, havaya 3 defa jeton attım ve 3 ünde de evet çıktı ve kabul ettim. Ulusal elemede 5 şarkı seslendirdim ve ünlü Rus besteci Philip Kirkorov tarafından benim için yazılmış olan enerjik Shady Lady parçası birinci seçildi izleyiciler tarafından.

Eurovision Şarkı Yarışması’nın kurallarını ve formatını nasıl buluyorsunuz? Özel olarak hoşlandığınız ya da eleştirebileceğiniz bir yön var mı?

ESC formatını seviyorum. Daha çok ülkenin bu harika yarışmaya katılımından mutluyum. Bu ESC yi daha ilginç ve eğlenceli kılıyor.

Önceden Eurovision Şarkı Yarışması’nı takip eder miydiniz? Yarışma tarihinden herhangi bir favori parçanız var mı?

ESC büyük bir yarışma ve ben bazı şarkıları dinlişyor ve bazen izliyorum. Ama çoğunlukla kendi müziğimle meşgulüm.Helene Paparizou’nun parçası “My number one” ı seviyorum. Hareketli ve eğlenceli bir parça. Çok seviyorum. Her sene her ülke iyi sanatçılar yolluyor, eminim bu sene de aynı durum söz konusu.Bu yıl büyük bir yarışma olacak, çünkü temsilciler çok değerli.

Mayıstan önce promosyon turu yapmayı düşünüyor musunuz? Türkiye bu programa dahil mi?

Evet, promo tur düşünüyorum. Şu sıralar Philip Kirkorov’un Baltık konser turunda konuk sanatçı olarak yer alacağım. Yarışmadan önce Avrupalı izleyiciyİ tanımak istiyorum. Kimbilir belki Türkiye’de ziyaret edeceğim ülkelerden olur.

Şarkınız yeniden düzenlenecek mi?
Sahnede herhangi bir konsept düşünüyor musunuz?

Sahnede unutulmaz şekilde en iyi performansımı göstereceğim. Ancak sürpriz olsun:)


Bu röportaj için çok teşekkürler. Son olarak, Türk Eurovisionseverlere bir mesajınız var mı?

Şova gelin ve olağanüstü enerjiyi yaşayın ve eğlenin

Röportaj
Hakan YALÇINKAYA

1. First of all, would you please inform us about your music career

Well, it is quite a long story to tellJ. I decided that I want to be a singer when I was four years all, and since that time I have been taking part in different music competitions. During one of those I have met my ex-producer and signed my first professional contract. At the age of 19 I have been awarded with the title of Honoured Artist of Ukraine, becoming the youngest singer ever to get this rank. During mu music career I have managed to release ten albums, one single, 23 videos, and much more. But singing for me is first of all something I love and enjoy. The best award for me is to bring joy to people and touch their souls with my songs.

2. Before being competitor against Turkey, what was our country meaning to you? Have u ever been to Turkey? Can u remember any Turkish Eurovision song which u like?

Actually, I frequently spend my vacations in Turkey. I love the country and the people. During one of my vacations in Turkey I have met a wonderful person, with whom we don’t part since thenJ. I think that Turkish singers, particularly the ones who performed on Eurovision, are talented, and I am sure that this year we will have a great and interesting competition. I hope that the audience will enjoy it!

3. What are your favourite Ukrainian Eurovision songs? How much do you rely on your song?

I like my song and the image of a femme fatale that it carries. The woman I am singing about is similar to me – strong, confident, seductive, capable of changing the world, and at the same time caring about the humanity. Such women have existed in all times; moreover, I am sure that a lot of the women in the audience will recognize some traits of this woman in themselves and believe that they are strong and capable of many things!

4. All right then, do you believe that a success in ESC will contribute to your career?

Of course, for every singer participating in the ESC, it is a great advance in a career, great opportunity to present oneself in Europe. However, I have one more mission to accomplish at this year’s contest. I would like to draw the attention of the international public to the problem of HIV/AIDS in the world. I am very much concerned about this problem; I have been a UN Goodwill Ambassador in Ukraine in 2004 and have made an attempt to change the attitude of people towards the HIV-infected individuals. I believe that public people, capable of drawing attention to important global issues should use their chance and make a difference!

5. How did you decide to participate in this contest? Can you give us brief information about the arrival process of this song? Have u ever competed at any Ukrainian national selections before?

My participation in this year’s Eurovision is like a fate J. I have previously competed at the National Selections in 2004. However, three days before the ESC another band was nominated to participate over the political reasons. I guess that it was just the wrong time for me. After that I have received invitations to join the selection process but I declined them. This year I was invited again and asked for some time to make up my mind. It was hard, but at the end I threw a coin three times and each time the answer was “yes”. So I did it. At the National Selection I sang five songs, and the audience has chosen energetic “Shady Lady”, written for me by famous Russian singer Philip Kirkorov.

6. How do you find esc in terms of format? Are there any specialities that you like or criticize?

I like the ESC format. I am very glad that more countries decided to join this wonderful contest. This will make ESC even more interesting and enjoyable for the people.

7. Did you follow up esc beforehand? Do you have any favorite song in Eurovision history?

ESC is a great contest and I did listen to some songs and watched it a few times. But mostly I was more involved in my own music work. I like Helena Paparizou’s song “My number one”. It is up-to-beat and fun. I like a lot. Each country each year sends good representatives, and this year I’m sure will not be an exception. We will have a great competition because every singer on the ESC is remarkable.

8. Do u think to organize a promo tour before May? Do u think to come to Turkey in this tour?

Yes, I am thinking about the promo tours. Right now I am visiting Baltic countries as a special guest on a concert tour of Philip Kirkorov. I want to get to know the European audience before the ESC performance. And who knows, Turkey might be the country I visit J.

9. Is the song going to be rearrenged at the esc stage? Do you have any concept that you want to form? Can you give us a hint?

I will do my best to make my performance at the ESC unforgettable. But as for now, I cannot say anything, let it be a surprise.

10. Finally, thanks a lot for this interview. Have u got any messages to Turkish Eurovision lovers?

Come to the show, enjoy the amazing energy and drive of it and have fun!

Interview by Hakan YALÇINKAYA