HAKKIMIZDA

ogae-logo OGAE (ORGANISATION GÉNÉRALE DES AMATEURS DE L’EUROVISION), dünyanın en büyük ‘Eurovision Şarkı Yarışması Fan Kulübü’dür ve gönüllü çalışır.

1984 yılında, Eurovision hayranlarını bir araya getirmek, bilgi paylaşmak ve Eurovision Şarkı Yarışması’na olan ilgiyi artırmak için çeşitli etkinlikler düzenlemek amacıyla Finlandiya’da kurulan OGAE’nin, Türkiye ayağı “OGAE Türkiye Eurovision Kulübü” 1996 yılında hayata geçti. Önce İskandinav ülkelerinde, daha sonra ilerleyen yıllarda Avrupa’nın diğer ülkelerine de yayılıp bugün Türkiye dahil tüm Avrupa’yı çevreleyen büyük bir zincir haline gelen OGAE, 40’ı aşkın ülkede ortalama binlerce Eurovision fanını bir araya getirmektedir.

11025973_837690526298647_1282575568026170553_oOGAE kulüplerinin en önemli amacı, gönüllü olarak kendi ülkelerinin şarkı tanıtımını ve promosyonunu yapmak, ülkeler arası koordinasyon kurup Eurovision konusunda haberleşmeyi sağlamaktır. Bu şekilde tüm üyeler Eurovision ile ilgili merak ettikleri her şeyi en doğru ve güvenilir kaynaklardan öğrenebilirler. Her kulüp kendi ülkesinin şansını artırmak ve yarışmadaki başarısına katkıda bulunmak için çalışır. Ayrıca ülkelerinin kendi pop müziklerini tanıtmak amacıyla da çalışma yaparlar, bu çerçevede OGAE Song Contest, OGAE Second Chance Contest gibi yarışmalar düzenlerler.

Eurovision’a gönül vermiş yüzlerce kişiyi uluslararası bir platformda buluşturan OGAE, EBU’nun (Avrupa Yayın Birliği) resmi olarak tanıdığı tek fan organizasyonudur.

Her yıl yarışmanın düzenlendiği arenadaki sahne önü bölüm, OGAE kulüplerine ayrılmıştır ve bu bölümün biletleri yalnızca OGAE kulüplerinin çatı organizasyonu olan OGAE International tarafından satılır. Bu biletleri her ülkenin kendi OGAE kulübü, yalnızca OGAE kart sahibi olan üyelerine satabilir. Bu yetki Türkiye’de OGAE Türkiye kulübüne aittir.

OGAE Türkiye Eurovision Kulübü

1996 yılında kuruldu. 2004 yılında ülkemizde düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nı izlemek üzere gelen yabancı OGAE kulüp üyelerine maksimum ilgiyi gösteren, İstanbul’da kaldıkları sürece yaşadıkları sorunları elden geldiğince çözmeye çalışarak Türk konukseverliğini OGAE uluslararası platformuna yansıtan kulübümüz yine o dönemde Türkiye’de daha önce hiç yapılmamış bir organizasyonu gerçekleştirerek yarışmanın büyük finalinin bir önceki gecesinde “Nightvision” partisi düzenleyerek, bugüne kadar Türkiye’yi temsil etmiş bir çok sanatçıyı Eurovision fanları ile buluşturmuştur. Kulübümüz ayrıca, 1999 yılında OGAE Second Chance Contest’te birinci gelerek 2000 yılında bu yarışmaya ev sahipliği yapmış, OGAE Video Contest ilk kez yine kulübümüz ev sahipliğinde 2003 yılında İstanbul’da düzenlenmiştir. Bunun dışında OGAE Türkiye’nin en önemli görevi, her yıl Eurovision finalini yerinde izlemek ve salonda Türk bayrağını gururla dalgalandırmaktır.

OGAE Türkiye Eurovision Kulübü;

1-Eurovision Şarkı Yarışmasının Türkiye’de güncelliğini artırmaya ve bu amaçla sanatçı ve bestecileri bu yarışmaya katılma konusunda teşvik etmeye çalışır.

2-TRT’nin elemelerde en iyi seçimi yapması için TRT’ye yardımcı olur.

3-Seçilen şarkının Avrupa’da iyi bir derece ve yüksek puan alması için şarkının tüm Avrupa’da promosyonunu yapar.

4-Türkiye’yi temsilen giden sanatçı veya gruba, Avrupa’da final haftası süresince basın toplantıları ve provalarda rehberlik eder.

5-Avrupa’da faaliyet gösteren diğer kulüpler nezdinde işbirliği yaparak çeşitli aktivitelerle Türk müziğini ve sanatçılarını tanıtır.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) tarafından da büyük destek gören OGAE Türkiye, TRT ve temsilci sanatçılarla her yıl Avrupa finaline gitmekte, yarışma haftası boyunca Türk delegasyonuna kamuoyu düzeyinde rehberlik ve danışmanlık görevi yapmaktadır. 2003 yılında Sertab Erener ve ekibiyle büyük bir dayanışma örneği sergileyen kulübümüz basın, internet ve yurtdışı konsolosluklar aracılığıyla yürüttüğü promosyon çalışmalarıyla kazanılan zaferde yabana atılmayacak bir paya sahiptir.

OGAE TÜRKİYE YÖNETİM KURULU (2022-2024)
 

Hakan Yalçınkaya       : Başkan

Tuğberk Irkan             : İstanbul Bölge Koordinatörü

Melih Yılmaz              : Ankara Bölge Koordinatörü

Halil Özçiftçi              : İzmir Bölge Koordinatörü

Alper Tosun               : Sosyal Medya & Multimedya

Berkay Kundakçı       : Parti ve Organizasyon 

Sancar Sallantı          : İstatistik

Köksal Özükör          : Danışman Üye

Volkan Abur              : Danışman Üye

Ömer Engin               : Danışman Üye

Cevat Aslan              : Danışman Üye

Bize Ulaşın: ogaetr@yahoo.com – ogaetr@gmail.com

Üyelik Başvuruları: ogaetr@gmail.com

Bize Ulaşabileceğiniz Sosyal Medya Hesaplarımız:

2 www.facebook.com/ogaeturkey

indir www.twitter.com/ogaeturkey

indir www.instagram.com/ogaetr

indir (1) www.youtube.com/channel/UCQn3smnVNOcywlVwHvjqZOA

Ayrıca partner sitemiz Onikipuan’ın sosyal medya hesaplarından da bize ulaşabilirsiniz.

2 www.facebook.com/onikipuan

indir www.twitter.com/12puan