Eurovision 2025’e Doğru: Haziran 2024 / 2. Bölüm

69. Eurovision Şarkı Yarışması’na doğru ilerlerken geride bıraktığımız Haziran ayında birtakım gelimeler yaşandı.

Serimizin ikinci bölümünde ülkelerin katılımı hakkında yeni açıklamaları ve ev sahibi adayları inceleyeceğiz.

Ev Sahibi Adayları Kesinleşti !

Yarışmaya dördüncü kez ev sahipliği yapmaya hazırlanan İsviçre’de yayıncı kuruluş SRG SSR ev sahibi adayları açıkladı. 4 şehrin başvuru yaptığı bildirilirken Temmuz ayının sonunda sona kalan 2 adayın açıklanacağı söylendi.

Ev sahibi şehir ise Ağustos ayının sonunda ilan edilecek.

Gelin hep birlikte ev sahibi şehirleri yakından inceleyelim.

Basel, 177.000’in üzerinde nüfüsu ile İsviçrenin üçüncü büyük şehri. Ülkeye ait en eski üniversitenin bulunduğu şehir birçok tarihi yere de ev sahipliği yapıyor. 12.000 kapasiteli St. Jakobshalle veya 40.000 kapasiteli St. Jakob Park muhtemel arenalar.

10000 basel
Basel

Bern ve Biel yarışmaya birlikte başvurdu. Bern ülkenin başkenti iken Biel ise bu sene yarışmayı kazanan Nemo’nun doğduğu yer. İki şehir seçilmeleri durumunda ortak bir ev sahipliği yapmak istiyorlar. Yarışmanın canlı şovları ve Eurovision Village Bern’de yer alırken kura çekimi ve ve açılış töreni Biel’de olacak. Bern’de yer alan Bern Festhalle 9.000 kişilik bir kapasiteye sahip ancak yapım aşamasında olan arenanın 2025 Mart ayında tamamlanması öngörülüyor.

Bern Untertorbrucke 05
Bern

Cenevre, 200.00’den fazla kişiye ev sahipiği yaparken ülkenin ikinci büyülk şehri konumunda. Avrupa Yayın Birliği de dahil birçok uluslararası kuruluş görüşmelerini burada gerçekleştiriyor. Ülkede genellikle büyük fuarlara ev sahipiği yapan Palexpo, 15.000 kişilik kapasitesi ile olası ev sahibi olunması durumunda yarışmanın yapılacağı konum.

indir
Cenevre

Zürih, ülkenin başkenti olmasa da en büyük şehri. 443.000’den fazla kişinin yer aldığı şehir yarışamaya ev sahipliği yapması açısından yarışı en önde götüren şehir olarak görülüyor. Birçok büyük şirketin finansal yatırım adresi Zürih 13.000 kapasiteli Hallenstadion ile ev sahibi olacak gibi duruyor.

Limmat
Zürih

Katılımlar Hakkında Yeni Açıklamalar Var !

Haziran ayında ülkelerden katılım hakkında yeni açıklamlar gelmeye başladı.

Finlandiya

Ülke katılımını onayladı ve temsilci seçimi için yine ulusal finali olan UMK’yi kullanacağını açıkladı. Şarkı başvuruları ise 19-25 Ağustos arasında alınacak. Yarışma gelecek sene Şubat ayında yapılacak.

İrlanda

Michael Kealy ‘I’m Sorry, Zero Points’ isimli podcast yayınında ülkenin gelecek sene yeniden muhtemelen Eurosong isimli ulusal finali kullanacağını açıkladı.

İsveç

Bu seneki ev sahibi ülke İsveç gelecek seneki yarışmaya katılacağını onayladı. Ulusal final Melodifestivalen’in kullanılacağı bildirilirken detaylar açıklanmadı.

İsviçre

Ev sahibi ülke İsviçre gelecek sene yine iç seçim yöntemini kullanacak. Temsilci iç seçimle seçilirken şarkı, yazma kampından seçilecek.

Portekiz

Bu sene iolanda ile ilk 10’a geri dönen ülke katılımını onayladı. Temsilci seçimi hakkında detaylı bilgi verilmedi.

Arnavutluk

Arnavutluk’un Eurovision temsilcisini seçtiği Festival i Kenges için çalışmalar devam ediyor. Aralık ayında yapılacak olan yarışmanın bu seneki sanat yönetmeni olarak ülkeyi 2015 yılında temsil eden Elhaida Dani seçildi.

Bosna Hersek

Devlet televizyonu BHRT gelecek sene yarışmaya katılmak istediğini açıkladı. Avrupa Yayın Birliği’ne hala borcu olan ülkenin gelecek sene yarışmaya katılıp katılmayacağı bilinmiyor.

İtalya

Sanremo Müzik Festivali’nin yeni sanat yönetmeni Carlo Conti yarışmanın süresinin kısalacağını açıkladı. Ayrıca 24 şarkının yarışacağı onaylandı.

İlk gece tüm şarkılar yarışacak ve Top 5 random bir şekilde ilan edilecek. İkinci ve üçüncü gece her gecede 12 şarkı olmak üzere yine tüm şarkılar yarışacak. Top 5 random bir şekilde açıklanacak. Dördüncü gece şarkıların cover’ları veya düet performansları izleyeceğiz. Bu gecenin sonuçları toplam sonuca etki etmeyecek. Son gecede ise tüm şarkılar yarışacak. Top 5’de yer alanlar süper finalde yarışacak ve jürilerle halkın oyları ile birinci seçilecek.

Sahne tasarımı ise 2015,2016 ve 2017 yıllarında sahneyi tasarlayan Riccardo Bocchini tarafından yapılacak.

Yarışma gelecek sene 4-8 Şubat tarihlerinde yapılacak.

Lihtenştayn

Radio Liechtenstein Avrupa Yayın Birliği’ne katılmak için başvuruda bulundu. Ancak bir yayın TV kuruluşu olmadığı için katılıp katılamaycakları konusunda bir netlik bulunmuyor.

Eğer başvuruları kabul edilirse Noops Express isimli grup ülkeyi temsil etmek istediklerini açıkladı.

Letonya

Ülkenin yarışmadan çekilmesi ve buraya verilen paranın spora yönlendirilmesine karşın başlatılan kampanya LTV ve parlamento tarafından reddedildi. Ülke yarışmay katılım sağlaycak.

Litvanya

LRT ülkenin yine ulusal final ile temsilcisini seçeceğini açıkladı. Süper final uygulaması yine yer alacak. Ayrıca ekip oyların daha etkili bir şekilde sayılmasının yollarını arıyor.

Hollanda

AVROTROS yaptığı açıklamada Avrupa Yayın Birliği’nin alacağı aksiyonlara karşı gelecek seneki katılımını düşünebileceğini bildirdi.

Delege başkanı Twan van de Nieuwenhuijzen ise görevinden istifa etti.

Yarışamanın Başındaki İki İsim İlan Edildi !

SGR SSR, Reto Peritz ve Moritz Stadler’in prodüksiyondan sorumlu iki isim olduğunu açıkladı. Yarışma bu sene bu ikiliye emanet.

Eurovision 2025 Executive Producers
Reto Peritz ve Moritz Stadler

Haziran 2024 bölümü bu kadardı. Bir sonraki ayda görüşmek üzere 🙂

Atilla ÇETİNTÜRK