RALPH SIEGEL’A “YAŞAM BOYU BAŞARI” ÖDÜLÜ!

ralph siegel 13818 Kez Eurovision Şarkı Yarışmasına katılarak kırılması güç bir rekorun sahibi olan Ünlü Besteci ve Prodüktör Ralph SIEGEL, Alman Müzik Ödüllerinde “Yaşam Boyu Başarı” ödülünün bu yılki yeni sahibi olacak.

Grammy ve Brit ödülleri ile birlikte Dünyanın en prestijli Ülke müzik ödülü kabul edilen “Echo”‘da, Alman Müziğine son 40 yılına damgasını vurmuş kişilerin ödüllendirildiği “Yaşam Boyu Başarı” ödülünü “Bay  Eurovision”‘ın kazandığı Akademi tarafından resmen açıklandı. Echo Ödüllerinin Executive Producer’ı Gerd Gebhardt,  “Ralph yıllardır Yaptığı çalışmalarla Alman müziğine damgasını vurmuş kişilerden biridir.” şeklinde başladığı konuşmasına şöyle devam etti :

“Bu ödül, Sadece Ralph’ın sayısız büyük hitleri ve Eurovision başarıları için değil, tüm çalışmalarında ki yüksek kaliteninde karşılığıdır ve tüm bunları başarırıkende harika bir insan olarak kalabilmeninde ödülüdür.”

Pekçok Tangosu ve şarkısı Türkçe’ye çevrilmiş  Ünlü Alman Besteci Ralph Maria SIEGEL ve Opera Sanatçısı Ingeborg Döder-LEIN’ın çocuğu olarak Dünyaya gelen Ralph SIEGEL,  30 Eylül 1945’te Almanya’nın Münih kentinde Dünyaya geldi. Beş yaşında davul çalmaya başlayan sanatçı, daha sonra Piyano, Akordiyon, Gitar ve Nota dersleri aldı. Amerika, İnglitere ve Fransa’da müzik eğitimini tamamlarken, daha 19 yaşında, şarkı sözü yazarı olarak Roy ORBISON, The Newbeats, Don GIBSON ve Chet ATKINS gibi dev isimlerle çalıştı. 1969 yılında kendi müzik şirketi ve Prodüksiyon firmasını kuran sanatçı, O dönemden sonra Yaratıcılık gücü ile Alman Müzik Sektöründeki sayısız sanatçının arkasındaki itici güç olarak durdu.  

“GRAND PRIX” YILLARI BAŞLIYOR

1975 yılında kendi plak firması Jupiter Records’ı kuran Ralph SIEGEL’ın ilk çalışması Patlayan disko furyasında  Dev bir sansasyona dönüştü. Kendi keşfi 70lerin efsanevi disko üçlüsü Silver Convention ile başarısı Atlantiğin karşı kıyısına bile ulaştı ve “Fly Robin Fly” ve “Get Up And Boogie” klasikleri ile Billboard’da 1 Numaraya ulaşıp Dünya çapında milyonlarca kopya satmayı başardı. Bu sansayonel başarının elbette bir karşılığı olacaktı ve “Fly Robin Fly” Platin Disk statüsüne eriştikten bir yıl sonra, Efsanevi Grammy’lerden birininde sahibi olmayı başardı.  1976 yılında İlk kez Alman Finalinde Tony MARSHALL’ın diskalifiye olmasıyla, Dönemin ünlü disko/pop gruplarından Les Humphries Singers ve “Sing Sang Song” ile Eurovision’da Almanya’yı temsil etme hakkını elde etti. Ancak ortaya çıkan sonuç  1974’teki “ABBA yılında” Ireen SHEER ve  “Bye, Bye I Love You” ile Lüksemburg için elde ettikleri 4.’lük gibi olamayacaktı. Neredeyse tamamını 2 puanlarla aldıkları 12 Puan ve 15.’lik Ralph ve Les Humphries için hayal kırıklığından başka bir şey değildi.

1979 yılı ise Ralph SIEGEL ve konsept şarkı ve performanslarının başladığı ve yarışmayı domine edeceğinin müjdesini veren bir kırılma noktası oldu. İlk ESC deneyimini 1972 yılı Alman Finalinde yarıştığı Edina POP ile yaşayan SIEGEL, Macar asıllı sanatçının yanına, Yunan Leslie MANDOKI, 1996’ta AIDS’ten yitirdiğimiz  Louis – Henrik POTGIETER, Henriette ve Wolfgang HEICHEL ve Steve BENDER’i de alarak, Ünlü Moğol İmparatoru Cengiz Han’dan esinlenerek, Dschingis KHAN kurdu. Eurovision’da yaşanan büyük hayal kırıklığı ve elde edilen 4.’lüğe rağmen, Şarkı Tüm Dünyada patladı ve sayısız ülkede bir numaraya ulaştı. Hatta Çin ve Japonya’da bile şarkı Top 20’ye ulaşmayı başardı! Şarkının arasında halen daha bir “muamma” olan Türkçe versiyonu dışında söylenmediği dil kalmadı. “Dschingis Khan”  sonrası gelen “Moskau” ise grubun en büyük hiti olarak tarihe  geçti. Şarkı Sovyetler Birliği’nde bile en çok satan şarkılar arasına girmeyi başardı. Ardından gelen “Loreley”, “Hadschi Halef Omar” , “Pistelero” ve daha nicesiyle Ralph SIEGEL Chart ve Liste keyfi yaşadı. Bu dönemde Village People ve The Bellamy Brothers ilede çalışan ünlü prodüktör, bugün halen daha Türk Radyolarının çaldığı “Let Your Love Flow” gibi efsanevi Country pop numarasına da imza attı. Sayısız Almanca hitinin yanında..

1980 yılında Yunan asıllı sanatçı Costa CORDALIS ve “Pan”  ile Alman Eurovision Divası Katja EBSTEIN ile Alman finalini resmen sürklase eden Siegel, O yıl yarışmadan çekilen İsrail’in yerine organizasyonu üstlenen Hollanda’nın Den Haag kentindeki yarışmada Almanya’nın tarihinde elde ettiği en büyük sonuç olan 2.liğe imza attı. Erstesi yıl Lena VALAITIS ile başarısını pekiştiren sanatçı, 1982 yılında ise bu büyük ödülü en sonunda Almanya’ya getirmeyi başardı. “A Little Peace” olarak İngiltere’de 1 Numara gören nadir Eurovision şarkısı olduğu yetmiyormuş gibi, Almanca, Hollandaca, İspanyolca ve Fransızca versiyonlarıyla da tüm Dünyada dev bir hite de imza atmayı başardı.

1987’de elde ettiği  ve Alman, Avusturya, İsviçre gibi Almanca ülkelerin dışında Danimarka ve daha pek çok ülkede Top 20 yapıp, Ülkemizdede “Let Your Sunshine In Your Heart” adıyla albüm olarak yayınlanan “Lass die Sonne in den Herz” ile ulaştığı 2.liğin ardından, 1999’da Münih’li 5 Türk gencinin oluşturduğu Sürpriz grubuyla ulaşacağı 3.’lük ile beraber toplamda Bir birincilik, 3 ikincilik, 2 ikincilik ve 2 dördüncülük ile Eurovision Şarkı yarışmasına silinmez mürekkeple damgasını vurdu.

400’den fazla Alman listesine giren ve Eurovision Şarkı Yarışmasının son 30 yılının en renkli karekterlerinden birine dönüşen Ralph SIEGEL, Yaz aylarında Mauritus’da Opera Sanatçısı Krimhild JAHN ile hayatını birleştirdi.

“Onikipuan News” olarak, Biricik Bay Eurovision’umuzun hakettiği büyük Gururun sevincini yürekten paylaşarak, “Yarışma tarihini”  yazmış  bu büyük ustaya  şükranlarımızı sunuyoruz..

(Kaynak: ECHO)

Haber: Osman KURAL