MELODIFESTIVALEN – 3. YARI FİNAL

Melfest heyecanı bu hafta İsveç’in Växjö kentinde kaldığı yerden devam edecek. Evet Växjö diye bir yer var. Geçtiğimiz haftalarda Ace Wilder, Mariette gibi isimlerin direkt finalist olduğu yarışmanın bu haftaki 3. yarı finalinde yine tanıdık isimler dikkat çekiyor.
TWO ROBINS CAN GO ON
Geçtiğimiz yıl da MelFest’te yarışıp finale çıkan Robin Bengtson bu yıl yine bizlerle. Geçen yılın aksine bu kez sahnede tek başına olmayacak Robin ve bakalım İsveçli dansçılarla senkronu tutturabilecek mi? Robin’in seslendireceği “I Can’t Go On”u kaleme alan ekipte tanıdık bir isim daha var; Robin Stjernberg. Robinler birbirine mi karıştı? Bu Robin’i (besteci olan) Malmö’de düzenlenen 2013 Eurovision’unda İsveç’i temsil ettiği “Yooouuuuuuuuuaaaaaa” şarkısıyla tanıyoruz. Hani şu eski güreşçi Robin. (2013’te Malmö’de yarışan bir diğer eski güreşçi için bakınız: Farid from Azerbaijan) Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da hareketli bir şarkıyla yarışacak olan Robin (bu sefer Bengtson), bu yıl da rahatlıkla direkt finalist ya da İkinci Şans yolcusu olacaktır. You can go on, Robin.
KRISTA’NIN DÜNYASI: FİNLANDİYA VE İSVEÇ
2013 yılında Finlandiya’yı Eurovision’da temsil eden ve puan tablosunda olmasa da özel hayatında mutluluğa eren Krista Siegfrids, geçtiğimiz yıl şansını MelFest’te denemiş ancak başarılı olamamıştı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Finlandiya ulusal finalinde sunuculuk yapıp sonra da ayağının tozuyla MelFest sahnesine yarışmacı olarak çıkacak olan Krista’ya Mayıs 2016’da Stockholm’de de rastlamıştık. İnanın sahnede göründüğü kadar güzel ve sıcak biri. Finlandiya ve İsveç ulusal finalleri arasında dönüp duran Krista, dünyayı da aynı hızla döndürmeye niyetli gibi. Krista sevdiği adama (ya da 2013’te olduğu gibi sevdiği kadına) dünyamı döndür (“Snurra min jord” (Spin my World)) diyecek bu hafta. Krista da final ya da “ikinci şans şansı” yüksek isimlerden.
GOODBYE İLE MERHABA
Hep tanıdık yüzler mi? MelFest’e “merhaba” diyen yeni isimlerden biri Anton Hagman. Siz bakmayın onun “Kiss You Goodbye” diyecek olmasına, o aslında “merhaba” diyor Melfest takipçilerine. Gitar çalarak seslendireceği şarkısının final ya da second chance şansı, Anton’un özellikle genç kızların ilgisini çekmeye aday enerjisini düşünürsek, oldukça yüksek. “Kiss You Goodbye” şarkısını oluşturan ekipte yine tanıdık bir isim dikkati çekiyor. 2011’de Düsseldorf’ta düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda Danimarka’yı temsil eden A Friend in London grubunun solisti Tim Schou, Anton’un seslendireceği veda temalı şarkıyla MelFest’e besteci olarak “merhaba” diyor.
UKRAYNA VE İSVEÇ ARASINDAKİ YER ÇEKİMİ
2017’de Ukrayna’da düzenlenecek Eurovision için daha önce Ukrayna’nın da denediği ve başarılı sonuç aldığı “gravity” temasını bu kez bir İsveçli deniyor. Jasmine Kara “yer çekimi” diyeceği şarkısı ile MelFest’in yeni isimlerinden. Jasmine’e hatırlatmak isteriz, bu yıl Kıbrıs da Gravity isimli bir şarkıyla yarışacak. İlginçtir, Kıbrıs’ın “gravity”sinin de bestecisi bir İsveçli. Başarılı besteci Thomas G:son’un bestesi olan “Gravity”yi Kıbrıs adına Hovig seslendirecek. Jasmine de final şansı olan isimlerden biri.
88’E GÜNLER KALA
Bu hafta MelFest’te üst tur şansı kovalayacak diğer isimler Bella & Filippa, FO&O ve Owe Thörnqvist. 87 (seksen yedi!) yaşında yani MelFest’ten de yaşlı olan Owe ilk kez bu yarışmaya katılan bir isme göre oldukça olgun biri. Bakalım doğum günü olan 12 Mart’a Melodifestivalen’ın yeni birincisi olarak mı girecek.
Hepinize keyifli bir cumartesi dileriz.