EBU, AYRIŞTIRILMIŞ JÜRİ VE TELEOYLAMA SONUÇLARINI AÇIKLADI: TEK BİRİNCİ, İKİ FARKLI İKİNCİ

400px eurovision 2012 scoreboard1Avrupa Yayın Birliği (EBU) Eurovision 2012 Finali’nin üzerinden bir ay geçmeden 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nın Yarı Finaller ve Final oylamalarına ilişkin ayrıntıları yayınladı. Bugüne kadar yapılan tüm tahminleri bir kenara bırakıp gerçek sonuçları yorumlamanın da vakti geldi, böylece. Ya da, başka – ve daha dürüst – bir tabirle; üç beş gün oyalanacak yeni rakamlar düştü elimize. O zaman tadını çıkaralım bu fırından yeni çıkmış verilerin.

Teleoylamada yalnızca 11 puan fark!

Hemen baktığımız ilk rakam, finalin neredeyse rekor puanla (372 puan) birincisi İsveç’in kolaylıkla tahmin edildiği şekilde jüri ve teleoylama sonuçlarının her ikisinde de birinci olup olmadığı oldu. Evet, Loreen ve şarkısı Euphoria, teleoylamanın da jüri oylamasının da birincisi. Teleoylamadaki birinciliğini 343 puanla alan Euphoria, jüri oylamasında aynı dereceyi 296 puanla almış. İsveç’in teleoylamada daha da belirgin şekilde görülen Eurovision başarısı, Euphoria’nın son haftalarda Avrupa çapında eriştiği liste başarısını da doğrular nitelikte. Kısaca, “halk sevmiş şarkıyı”.

İlk bakışta dikkat çekici olan tek şey, jüri oylamasında ikinci olan Sırbistan’ın 123 puan önünde, kombine edilmiş sonuçlarda ikinci olan Rusya’nın ise 113 puan önünde zafere ulaşan İsveç’in teleoylamada ikinci olan Rusya’ya ancak 11 puan fark atabilmiş olması. Yani, 2000’li yılların başındaki gibi tamamen teleoylamaya dayali bir skorbordumuz olsaydı, en son 2003 yılında Türkiye birinci olduğunda yaşadığımız “birincinin son ülke oylarıyla belli olması” heyecanının bir benzerini daha yıllar sonra yaşama fırsatımız olacaktı.

İki farklı ikinci; Rusya ve Sırbistan

Gelelim ikincilere, kombine edilmiş sonuçlarda 259 puanla ikinci olan Rusya, teleoylamada nefesini İsveç’in ensesinde hissettirmiş ve yalnızca 11 puan farkla ikinciliği almış olsa da, jüriden benzer bir ilgi görmemiş ve jüri oylamasında 94 puanla 11. olmuş. Bu sonuç bizlere oyların dağılımı ve diğer etkenlerle birlikte jüri oylaması veya teleoylamanın herhangi birinde ilk 10’a giremeyen bir şarkının kombine edilmiş sonuçlarda rahatlıkla ilk 3 yapabildiğini gösteriyor. Bunu daha önce 2011 yılında İtalya başarmıştı.

Sırbistan, hem izleyiciye hem de jüriye hitap eden şarkısıyla bu yılın iddialı katılımlarından biriydi. Bu durum sonuçlara da yansımış ve kombine edilmiş sonuçlarda 214 puanla 3. olan Sırbistan teleoylamada da bu sonucu alırken jüri oylamasında Arnavutluk’un biraz önünde 2. olmuş.

Türkiye’den bambaşka iki sonuç

Gelelim Türkiye’ye. Kombine edilmiş sonuçlarda 112 puanla 7. olan Türkiye, tahmin edildiği üzere bu derecesini daha çok teleoylamaya borçlu. Teleoylamada 176 puanla Sırbistan’ın ardından 4. olan Can Bonomo ve şarkısı “Love Me Back”, jürilerde bu derece ilgi görememiş ve sürpriz bir şekilde 50 puanla 22. olmuş. Jüriler mi Türkiye’nin önünü kesmiş yoksa teleoylama mı Türkiye’yi sırtlamış, orası tartışıladursun şu gerçeği kabul etmenin zamanı geldi: Teleoylamada daha rahat derece elde eden Türkiye’nin, sıralamayı kombine edilmiş sonuçların belirlediği bir yarışmada ilk 3’e girebilmesi için yapması gereken tek şey, jürinin kalbine giden yolu bulmak.

Final ve yarifinallere ilişkin tüm ayrıntılara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.eurovision.tv/page/news?id=eurovision_2012_split_jury-televote_results_revealed

Hasan H. Yaşar