FİNALE KADAR NASIL GELDİK?

169051 145291502190551 144598068926561 229928 1244665 n2  

  Dünya genelinde Eurovision Fanlarının belki de en sempati ile baktıkları katılımcı ülkelerinden İzlanda, merakla beklenen finali ile nihayet Düsseldorf biletini kapacak temsilcisini seçmek için ekran başına toplanıyor. Yohanna’nın heyecanlandıran geri dönüşü ve Sigurjun Brink’in ani ölümü ile farklı anlam kazanan buzlar ülkesinin finali TSİ ile 22:10’dan itibaren tüm Dünyada  ( http://dagskra.ruv.is/streaming/sjonvarpid/live/ ) adresinden canlı olarak izlenebilecek. Yayın öncesi hem hafıza tazelemek, hem de İzlanda 2011 prosedürü hakkında detaylı bilgi edinmek için sözü Reykjavik muhabirimiz Harun Barlas GÜRSOY’a bırakıyoruz.

  İzlanda, katıldığı ilk yıldan beri Eurovision’u hiç kazanamamış ülkelerden sadece biri. İzlanda Devlet Televizyonu RÚV, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi, bu sene de temsilcisini “Söngvakeppni Sjónvarpsin”  adlı ulusal seçme  showu ile belirleyecek.  Bugün  yapılacak olan ulusal final öncesi, 15 – 22 ve 29 Ocak tarihlerinde, her birinde 5 şarkının yarıştığı 3 yarı final yapıldı. Finale kalan şarkılar, tamamen televoting ile belirlendi.

İlk yarı finalde yarışan şarkılardan:

Erna Hrönn Ólafsdóttir – Ástin mín eina ve
Haraldur Reynisson – Ef ég hefgi vængi

yapılan oylama sonucu finale çıkmaya hak kazandı.

Böddi og JJ Soul Band – Lagid Sitt
Pétur Örn Gudmundsson – Elísabet ve
Hanna Guðný Hitchon – Huldumey

 ise ilk turda elenen şarkılar oldu.

          İkinci yarı finalde ise, Eurovision takipçilerinin tanıdığı isimleri de ulusal finalde izleme fırsatı bulduk. 2009 yılında “Is It True?” adlı şarkısıyla, Moskova’da yapılan yarışmada İzlanda’yı temsil edip ikinci olarak ülkesinin en büyük Eurovision başarılarından birini elde eden Yohanna, bu yarıfinalde tekrar Eurovision bileti almak adına sahnede yerini aldı. Ayrıca 2010 yılında yine İzlanda ulusal finalinde yarışan Matthías Matthíasson da ulusal finalde yarışacak isimler arasındaydı. Ve beklendiği gibi ülkenin bu iki ünlü ismi ikinci yarı finalden finale çıkmaya hak kazandı. Bu yarı finalde yarışan

Bryndís Ásmundsdóttir – Segdu  mér
Kristján Gíslason & Íslenzka Sveitin – Sessi drá
Rakel Mjöll Leifsdóttir – Beint á ská

    ise “Söngvakeppni Sjónvarpsin”e ikinci turda veda eden isimler oldu.

    Üçüncü ve son yarı finalden önce ise, İzlanda halkı üzücü bir haberle sarsıldı. Bu yarıfinalde kendi bestelediği ve kendi söyleyeceği bir şarkı ile yarışacak olan Sigurjón Brink, ne yazık ki geçirdiği kalp krizi sonucu 36 yaşında aramızdan ayrıldı. İzlanda televizyonu RÚV, daha sonra Sigurjón Brink’in yarışacağını ve şarkının, Sigurjón’un arkadaşları tarafından söyleneceğini açıkladı.

   Üçüncü yarı finalde diğerlerinde olduğu gibi aşağıdaki beş şarkı yarıştı.

1.Buff – Sáluhjálp 
2.Jógvan Hansen – Ég lofa 
3.Magni Ásgeirsson – Ég trúi á betra líf 
4.Georg Alexander – Morgunsól 
5.Sigurjón’s friends – Aftur heim 

      Bu yarı finalde Sigurjon Brink’in bestesinin yanı sıra, 1986 yılında Icy grubunun bir üyesi, 2007 yılında ise solo olarak İzlanda’yı, 1991 yılında ise Just 4 Fun grubunun bir üyesi olarak Norveç’i temsil eden Eiríkur Hauksson’un bestesi de üçüncü sırada yarıştı. 2000, 2002, 2004, 2007 ve 2008 yıllarında Malta’nın şarkısını besteleyen Gerard James Borg da bu şarkının bestecilerinden biriydi. 

     Bu yarı finalden ise diğerlerinde olduğu gibi iki şarkı değil, üç şarkı finalde yarışmaya hak kazandı. Jogvan Hansen, Magni Asgeirsson ve Sigorjon’s Friend finalde yarışacaklar arasına katıldı ve bu cumartesi finalde yarışacak isimler tamamlanmış oldu.

1.Haraldur Reynisson – Ef ég hefði vængi (Haraldur Reynisson)
2.Erna Hrönn Ólafsdóttir – Ástin mín eina (Arnar Ástráðsson)
3.Yohanna – Nótt (María Björk Sverrisdóttir, Marcus Frenell, Beatrice – Magnús Tór Sigmundsson)
4.Matthías Matthíasson & Erla Björg Káradóttir – Eldgos (Matthías Stefánsson – Kristján Hreinsson)
5.Jógvan Hansen – Ég lofa (music: Vigni Snæ Vigfússon, Jógvan Hansen; lyrics: Sigurdur Örn Jónsson)
6.Magni Ásgeirsson – Ég trúi á betra líf (music: Hallgrímur Óskarsson; lyrics: Eiríkur Hauksson, Gerard James Borg)
7.Sigurjón’s friends – Aftur heim (the late Sjonni Brink) – (music: Sigurjón Brink; lyrics: Sórunn Erna Clausen)

      İzlanda finalinde yarışacak isimler ve bestecileri yukarıdaki gibi. Eurovision fanlarının bir kısmının görüşü, Yohanna’nın ikinci kez ipi göğüsleyeceği şeklinde. Ancak Matthias Matthiasson ve Sigurjon Brink’in şarkılarının da sürpriz yapabilme ihtimali de mevcut. Bakalım bu üç isimden biri mi yoksa beklenmedik bir isim mi İzlanda’yı mayıs ayında Düsseldorf’ta temsil etme şansını elde edecek.

    Finalde yarışacak tüm şarkıları ve yarı final performanslarını http://vefir.ruv.is/songvakeppnin/ adresinden dinleyebilir ve izleyebilirsiniz.

   Geçen sene Hera Björk’ün “Je Ne Sais Quoi şarkısıyla temsil ettiği İzlanda bu sene ilk yarı finalin ikinci yarısında yarışacak.

Harun Barlas Gürsoy