Onikipuan Özel Röportaj İsviçre

paolok2

Onikipuan röportajları İsviçreli sanatçı Paolo Meneguzzi ile devam ediyor. Paolo “Ero Stupendo” adlı parça ile yarışacak. Sanatçı, editörümüzün sorularını yanıtladı.

Sevgili Paolo;

İsviçre’yi 2008 Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etme onurunu kazandınız, tebrik ederiz.Bize müzik kariyerinizden bahseder misiniz?

Kariyerim çocukluğumda başladı ancak halk tarafından ilk defa Şili’de gerçekleştirilen Vina Del Mar Festivali ile bilindim, “Aria” adlı şarkımla yarışmayı kazandım ve bu bana büyük şans getirdi. Güney Amerika’da 3 albümüm yayınlandı. Sonrasında Avrupa’ya geri döndüm ve şarkı söyledim ve herşey yolunda gitti, İtalya, İsviçre ve Fransa gibi ülkelerde tanındım.

Ülkemize karşı rakip olmadan önce, Türkiye sizin için ne ifade ediyordu?

İsviçre’de yaşayan Türk arkadaşlarım var ve bana Türkiye’den çok söz ediyorlar, her zaman harika bir ülke olduğunu söylüyorlar ve ben bir gün ziyaret etmeyi istiyorum, ülkenizde bulunmadım ama kültürünüzü çok seviyorum.

En beğendiğiniz İsviçre yada İtalya Eurovision parçaları hangileridir?

İsviçre’de doğdum ve büyüdüm ve Ticono Kantonu denilen küçük bir bölgesinde yaşıyorum. Bu kanton İtalya sınrına yakın ve İtalyanca konuşuluyor. Benim hem İsviçre, hem de İtalyan vatandaşlığım var ve tüm italyanlarla ve temsil ettiğim İsviçre ile etkileşim içindeyim.İtalyanca söylemek benim ruhumda var.

Şarkınıza ne kadar güveniyorsunuz?

Şarkımın çok hoş ve melodik olduğuna inanıyorum, çoğu kişiyi aşık edebilir:)

Eurovision’da gelecek bir başarının kariyerinize katkı yapacağını düşünüyor musunuz?

Kesinlikle:) Eurovison’un şarkılarımı hala daha tanınmadığım birçok ülkede geliştirebilmek ve onlara ulaşabilmek için büyük bir fırsat olacağına eminim .

Bu yarışmada yer almaya nasıl karar verdiniz?

Eurovision’da yarışmak herbir şarkıcı için büyük bir fırsat, uluslararası sanatçılarla ve uluslararası yarışmalarda çalışmayı sağlayan. Benim için İsviçre’yi ve İsviçrelileri temsil etmek bir onur, isviçre’de Eurovision çok meşhur ve bu ayrışmada yarışmak her sanatçı için büyük bir rüya.

Şarkının size ulaşma hikayesi nedir?

Bu 2 yıl önce yazılmış ve Eurovision gibi özel bir durum için güvenli bir şekilde muhafaza edilmiş bir şarkı.

Eurovision Şarkı Yarışması’nın kurallarını ve formatını nasıl buluyorsunuz? Özel olarak hoşlandığınız ya da eleştirebileceğiniz bir yön var mı?

Bence Eurovision, müzik ve genç sanarçılar için fevkalade bir gösteriş uluslararası toplumca keşfedilmek için.

Mantıklı olarak karar vererek oy veren tüm insanları seviyorum, bununla birlikte ulusa göre oy verilmemesini tüm şarkıcılara tarafsızca oy verilmesini dilerim.

Önceden Eurovision Şarkı Yarışması’nı takip eder miydiniz? Yarışma tarihinden herhangi bir favori parçanız var mı?

Kesilikle ABBA!!!

Mayıstan önce promosyon turu yapmayı düşünüyor musunuz? Türkiye bu programa dahil mi?
Son larak 2008 San Remo Festivali’ne katılmamdan dolayı Mart ortasında yeni albümüm yayınlanacak ve İtalya ve İsviçre’de çok sahne alacağım… Daha önce söylediğim gibi Türkiye’yi seviyorum ve gelmeyi isterdim ancak şuan için plan dahilinde değil. Bilemiyorum, herşey olabilir!

Şarkınız yeniden düzenlenecek mi?

Hayır olmayacak. Orijinal haliyle söyleyeceğim.

Sahnede herhangi bir konsept düşünüyor musunuz?

Herşey sürpriz olacak, şimdiden bir şey söylemek istemiyorum:) Barış, sadelik ve iyi şeylerin müziğimde olacağını söyleyebilirim. Şarkılarıma asla sınır koymam.

Bu röportaj için çok teşekkürler. Son olarak, Türk Eurovisionseverlere bir mesajınız var mı?

Tüm Türkiye’ye hoşçakal. ve lütfen bana oy verin!

Röportaj
Hakan YALÇINKAYA

Dear Paolo ;

Congratulations!!! You have the honour to represent Switzerland in Eurovision Song Contest.

1- First of all, would you please inform us about your music career??

PAOLO: I started my carreer when i was a child, but my first occasion to be known by the public was in Chile in 1996 at Vina del Mar Festival; In that occasion, i won that Festival with the song “Aria” that brought me a lot of luck! I made so many things in South- America like releasing 3 Album; In a second time, I come back to Europe, i started to perform there and everything went on fine sothat i started to be known in some country as Italy, France and Switzerland.

2- Before being competitor against Turkey, what was our country meaning to you? Have u ever been to Turkey? Can u remember any Turkish Eurovision song which u like?

PAOLO: I have some Turkish Friends who live in Switzerland and they always talking about your country; They use to say that it’s a wonderfull country and someday i hope to visit it; unfortunatly i never been there but i love so much your culture.

3- Switzerland is one of the oldest country in ESC. What are your favourite Swiss and Italian Eurovision songs?

PAOLO: I born and grow in Switzerland, and i have been living there in a little part called Canton Ticino. Canton Ticino is very close to Italy and our language is Italian; I have doble nacionality both Swizterland and Italian so i’m very affected to all the italian and switzerland Song which partecipated to Eurovision Contest; Singing in italian is in my veins.

4- How much do you rely on your song?

PAOLO: I think that my song is very nice and melodic, it cuold make falling in love many people… :-

5- Allright then, do you believe that a success in ESC will contribute to your , career?

PAOLO : Absolutly 🙂 , i’m completly sure that ESC will be a great opportunity for developing my songs in many countries where i’m still unknown and i hope to strike them with my music.

6- How did you decide to participate in this contest?

PAOLO: I think that partecipate to ESC is a great opportunity for any singer which let you work in a very important international contest with a lot of international Artists. It’s an honor for me represent Swizterland and Swiss people also; In Swizterland, ESC is so famous and partecipating is a big “dream” of any singer…

7- Can you give us brief information about the arrival process of this song?

PAOLO: It’s a song written 2 years ago that i keep safe for an important situation as ESC!!!

8- How do you find Eurovision in terms of format?

PAOLO: I think that ESC is a phenomenal manifestation which helps Music and young artist to be descovered by international public.

9- Are there any specialities that you like or criticize?

PAOLO: I love that People is the onlyone who votes and logically decides everything, however, i’d like that vote didn’t depend on nacionality in other hand i’d like that sings were voted without any prejudice 🙂


10- Did you follow up esc beforehand?

PAOLO: Yes i did. When i was a child, i used to watching ESC and everytime i hoped with my mother to becaming the Switzerland Representative!!! The dream come true! 🙂

Do you have any favorite song in eurovision history?

PAOLO: Abba for sure!!!!
11- Do u think to organize a promo tour before May? Do u think to come to Turkey in this tour?

PAOLO: Due to my last partecipation to Sanremo Festival 2008 and thanks to the release of my new album scheduled for the middle of march, i’m having a lot of performances both in Italy and in Switzerland; As i told you, i love Turkey and i’d like to come there but presently we haven’t planned anything yet…. i don’t know, everything cuold be possible!

12- Is the song going to be rearrenged at the esc stage?

PAOLO: No It isn’t. I will perform original version.

13- Do you have any concept that you want to form? Can you give us a hint?

PAOLO: Everything will be a sorprise for you, i don’t want to reveal anything 😉 just one thing is confirmed: Peace, semplicity and good things are in my music… and i never
draw the line in my songs…

14 – Finally, thanks a lot for this interview. Have u got any messages to Turkish Eurovision lovers?
PAOLO: Ciaooooooo a tutta la Turchia, and please Vote me!

Paolo Meneguzzi

Interview by Hakan YALÇINKAYA