Wonderful Singers, Wonderful Voices, Wonderful Names

1988 yılında İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen 33. Eurovision şarkı yarışması sunumu esnasında sunucu Pat Kenny, tanıtımına başlarken İtalya’yı bu sözlerle takdim etmişti: müzik dünyasına “Harika şarkıcılar, harika sesler, harika isimler” hediye etmiş ülke.
İtalya, o zamanlar tek tabanca durumunda olan ama uluslararası bir niteliği bulunmayan San Remo’nun gördüğü ilgiden hareketle oluşturulan ve 7 ülke ile başlayan Eurovision Şarkı Yarışması’nın kurucu ülkelerinden biriydi ve 1956-1980 yılları arası ilk 25 yarışmanın tümüne katıldı ne var ki bu süreçte yalnızca bir birincilik alabildi: 1964 yılında 16 yaşındaki Gigliola Cinquetti, 22 yıl boyunca yarışmayı kazanan en genç sanatçı olma unvanını elinde bulunduracaktı, Sandra Kim kurallar değişmediği takdirde sonsuza dek kaptırmamak üzere 1986 yılında 13 yaş ile elinden alıncaya dek…
İlk 25 yarışmada soluksuz yer almış ülke, sonrasında 2, 1, 3 ve 13’er yıllık olmak üzere 4 defa katılımına ara verdi ve bunların çoğunda ülkede yarışmaya olan ilgi düşüklüğünü neden olarak gösterdi. Ancak 2011 senesinde EBU tarafından uygulanmakta olan, yarı final riski olmaksızın doğrudan finale kalma ayrıcalığı tanınmış ve BIG 4 olarak adlandırılan ve EBU’ya en büyük maddi desteği sağlayan ülkelere beşinci olarak eklenerek davet edildiler ve son 10 senedir bu koşullar altında gayet başarılı bir grafikle katılım göstermekteler.
Bugüne kadar yalnızca 12 yarışmada ilk 10 yapamamış olmaları, yalnızca bir yarışmada alınmış sonunculuk, başarı grafiklerini hayli yükselten etkenler.
1990 yılında, önceden San Remo birinciliği de bulunan dünyaca ünlü sanatçı Toto Cutugno, sözleri ve müziği kendisine ait “İnsieme-1992” ile İtalya’ya ikinci zaferini getirdi ve iki birinci sanatçı ertesi yıl Roma- Cinecitta Stüdyolarında düzenlenen ve bir çok çevreler tarafından yarışma tarihinin hayal kırıklığı olarak nitelendirilen 36. Eurovision Şarkı Yarışması organizasyonuna sunucu olarak adlarını yazdırdılar. Ne var ki söz konusu yarışmanın puanlaması yarışma tarihinin en çekişmeli sonucuna sahne oldu. 1969 senesinde aynı puanı toplayıp birinci bitiren 4 ülke, o zamanki şartnameye göre birinci ilan edilmişti. Ancak sonradan değişen şartname artık birden fazla ülkenin birinci olmasına imkan vermiyordu. Roma’daki yarışmada 146’şar puanla birinci gelen İsveç ve Fransa arasında, 12 puanlar da eşitti (4-4), ancak İsveç 5 tane, Fransa ise 2 tane 10 puan aldığı için İsveçli sanatçı Carola galip ilan edildi. Yine sonradan değişen ve bugün hala geçerli olan kurallara göre 12 ve 10 puanlardan önce her ülkenin kaç farklı ülkeden puan aldığına bakılıyor. Eğer bu kural o gün geçerli olsaymış, 18 ülkeden puan almış Fransa, 17 ülkeden puan almış İsveç’i geçip birinci olacakmış.
BIG5 üyesi olarak katıldığı son 10 senede 1 üçüncülük, iki de ikincilik almış olan İtalya 22 Mayıs 2021 günü Rotterdam’da yapılan 65. Eurovision’u, yaşları 20-22 arası değişen 4 gençten kurulu Maneskin grubunun “Zitti e Buoni” adlı şarkıyla kazanıp yarışmadaki üçüncü zaferlerine ulaştılar.
Sonuç olarak, 1965’te Napoli ve 1991’de de Roma organizasyonlarının ardından bu “Harika şarkıcılar, sesler ve isimler”in ülkesi İtalya, ESC’severleri 2022 yılının Mayıs ayında bakalım hangi şehrinde konuk edecek…

Haber: Bülent Ader
Editör: Cem Bulut