Buradasınız
Ana Sayfa > Genel > “Afrodit’in adası Kıbrıs’tan selam olsun!”

“Afrodit’in adası Kıbrıs’tan selam olsun!”

Evridiki, Güney Kıbrıs adına 3.kez sahnelerde. Onikipuan’ın röportajında Türkiye’den Kenan’a 2003’te ülkesinin jestinden kimle düet yapmak istediğine kadar birçok sorumuza yanıt veren Evridiki’ye 1992 yılında sahnede yaşadığı ilginç anıyı da hatırlattık. Bakalım, ne yanıt verdi?

Ve Eurovision’da 3.kez yarışıyorsunuz. Nedir Eurovision sizin için?

Eurovision benim müzikle, sahneyle, kamerayla ve ışıklarla kurduğum ilk bağlantı aslında. 1983’te yarışmaya vokal sanatçı olarak katıldım ve daha gençbir yüksekokul öğrencisiyken müzik hayatımda ciddi bir başlangıç yapmış oldum. Eurovision Şarkı Yarışması kariyer hedeflerimde bana çok yardımcı oldu, yol gösterdi.

Katıldığınız yıllarla karşılaştırdığınızda hangi Eurovision daha kabul eidlebilir? 90’lar mı 2007 mi? Sadece teknoloji değil herşey değişti bu süre zarfında, ülke sayısı 40’ı aştı, olayın ticari boyutu büyüdü… Ne dersiniz?

2007’yi tercih ediyorum tabii ki. Ülke sayısının artmış olması çok güzel. Ve şuna inanıyorum: “Güzel bir şarkı ile katılıyorsanız hangi ülkeden olduğunuzun, ülkenizin yüzölçümünün yada büyüklüğünün hiç önemi yok bence. Güzel şarkı kazanır.”

1992 yılında şarkınızda bir es var. Bu es sırasında salon şarkının bittiğini sanmış ve sizi alkışlamaya başlamıştı. Talihsiz ama hatırlarda kalan hoş noktayı hatırlatmak istedim size. Bu tip sürprizlere hazır mısınız yine?

Bu yıl değil. Evet, o şarkımızdaki es nedeniyel küçük bir sorun oldu o yıl. Ama bu yıl şarkımız inanılmaz hareketli ve son dakikasına kadar herkesi sürükleyecek bir temposu var. Zaten salondaki birçok kişiyi şarkıyı önceden biliyor ve eşlik ediyor olacak.

2007 yorumlarınızı alalım? Favorileriniz kimler? Shake It Up Shekerim’i beğendiniz mi?

Bu yıl çok zorlu; çok iyi rakiplerim var. Umarım en iyi olan kazanır.! Kenan Doğulu ve şarkısını gerçekten ilgiyle takip ediyorum. Türkiye’nin yarışmada en çok beğendiğim özelliği iyi klipler çekiyor olmaları. Kenan’ın da klibi çok güzel, internetten diğer kliplerini de izledim, şarkılarını da dinledim. Çok başarılı bir sanatçı.

2003’te Sertab’a ülke olarak 8 puan vermiştiniz. İzlemiş miydiniz yarışmayı? Neler hissettiniz?

Sertab haketti ve kazandı. Şarkı çok iyiydi ve Kıbrıs halkı iyi şarkıyı ödüllendirir. Bu yarışmada politikanın çok ön planda olmasına karşıyım. Evet, benzer kültürler, uluslar ve diller birbirlerine puan verebiliyorlar ama siyaset daha fazla ön plana çıkmamalı.

Bir düet fırsatınız olsa hangi Türk ünlüyle yapmak isterdiniz? Türk müzik piyasasını takip ediyor musunuz?

Athena süperdi. Bence Türkiye’nin Eurovision’a yolladığı en iyi şarkıydı For Real.

Ülkenizin yarışma tarihine baktığınızda en büyük favorileriniz ?

Benim 2 şarkım dışında 2002 (Gimme) ve 2004 (Stronger Every Minute).

Türkiye’de bulundunuz mu daha önce?

Hayır. Ama gelmek istiyorum. Tamamlanmak üzere olan yeni albümümüz “13”‘ün tanıtım turnesinde duraklarımızdan birisi Türkiye olabilir. Umarım iyi paylaşımlarda bulunabiliriz. 

Çok teşekkürler. Ülkemize bir mesajınız var mı?

Kıbrıs’tan, aşk tanrıçası Afrodit’in adasından öpücükler! “Kıbrıs’ı Sev!” sloganımız; ve diyoruz ki denizi ile güneşi ile misafirperverliği ve kültürü ile Kıbrıs’ın bir sanatçısı olarak 10 ve 12 Mayıs’ta görüşmek dileğiyle! Orada her ülke kendine has ritmi ile sahneye çıkacak, müziğin ritmi orada olacak ve biz o gece tüm Avrupa müziği kutlayacağız!

Röportaj: Hakan YALÇINKAYA

Editör: Volkan ABUR

(Onikipuan.com)

0 thoughts on ““Afrodit’in adası Kıbrıs’tan selam olsun!”

 1. Yıldıray, her röportaj için 1 hafta ön görüşme oluyor.Bu dün akşam tamamlandı nihayetinde.:)

 2. resim derken grafiği kastetmiştim aslında hakan bey.bazı grafvikler çok profesyonel ama son 3 4 röportajda çok amatör olmuş.bunlarıda sizmi hazırlıyosunuz?eleştirmek değil amacım yanlış anlamayın.ama on ikipuanda daha iyilerinede rastlamıştım.

 3. Hayır Neriman. Ben röportajı olduğu gibi Volkan arkadaşıma teslim ediyorum. O sağolsun tercüme edip kapakla beraber düzenleyip yayınlıyor.

 4. Kıbrısın şarkısı çok güzel olmasa da fena değil,benim sıralamamda 17.sırada..Türkiyeden oy gitmese de olur yani!(ama çok abartıldı Belarus ve Kıbrıs)

 5. Onikipuan’daki haber ve röportajlar editörlerin yanısıra Eurovision’a gönülden bağlı kulüp üyelerinin işbölümü içerisinde özverili ve uzun çalışmaları sonucu gerçekleştirilmekte olup her geçen gün daha iyisini de sunma gayreti içerisinde olacağımızı bilmenizi isteriz.

  Eleştirileriniz pozitif yönde dikkate alınacaktır Neriman hanım. İlginiz için teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla

  Volkan Abur

 6. favorilerimden biri.1. olursa şaşırmayacağım şarkıların başında gelio.ne diim bekliyip görecez hap beraber…..

 7. Bence en büyük hataları Fransızca şarkı le katılmaları zaten çok iyi olan bir şarkı değil ve bu yaptıkları herkesin gözünde (nerdeyse) yalakalık yarı finali reahat geçerler ama finalde ilk 5’i zorlayamazlar.

 8. arkadaşlar bence evridiki ilk 5 e girer.favorilerim arasında ve de ztn bütün oylamalarda ilk beşte şarkısı oldukça mükemmel rock tipi ve herkes artık rock takılıyor.evridiki işini biliyo yani bence ilk 52te görücez.ama türkiyeden 5 puan alıcaktır bence fazla alamaz.

 9. bu kadını çok seviyorum.
  çok naturel bir insan.
  beğenmeyenler neresini bağenmemiş anlayamadım.

  saygılar
  bedia

 10. banu alkan kıbrıslı mı? yok başlıkta ““Afrodit’in adası Kıbrıs’tan selam olsun!”” yazıyorda o yüzden soruyorum. beynime takıldı. ayrıca editör volkan habur’u kutluyorum: çok seviyeli bir söyleşi. iç huzuruylan okudum.

 11. bedia esprin aklımı başımdan aldı..
  ne kadar zekisin bravo gerçekten hep böyle devam et olur mu…
  bedia cıkk
  sevgim bedia nın uzerinde olsun…
  :]

 12. yok ben espri yapmıyodum. ciddi soruyodum banu alkan kıbrıslı mı diye.. samatyalı diye biliyodum ama kıbrıslıymış demek. teşekkürler suyum.

 13. güzel bir şarkı gerçekten. Evridiki yi kutlamak lazım…ayrıca fransızca olması aslen çok büyük bir risk fakat şarkının güzelliği bu riski kapatıyor bence…amaşarkı elektro-pop tarzında oladuğu için ve bazı kişiler bu tarzı sevmedikleri için biraz dezavantajı var…yani dil+tarz meselesi…ama genel olarak benim ilk 5 imde olan bir şarkı ve 1. olursa da hiiiiiç şaşırmm.Keza internet oylamalarının çoğunda da birinci sırada…Ne diyeyim Güney Kıbrıs a başarılar…

 14. bedia sen manyağın tekisin seni bu siteyle birlikte bırakıyorum hoşçakal..
  kendine iyi bak…
  bu arada bi çok tanıdığım psikolog arkadaşlarım var istersen sna bi tane ayarlayabilirim..
  ne dersin??

  bu arada evridiki ye şans vermiyorum 1. olamaz..

  sevgiler saygılar..
  bedia gerçekten bi sorunun varsa birlikte çözebiliriz.. :]]

 15. Gelmesende olur!!!!!
  Aşırı derecede abartılmış bir şarkı.Fransızca konuşan ülkeler ve Yunanistan dışında şakşakçısı yok!
  İlk 5 zor!

 16. Evridiki ilk 5’e giremez, demişti dersiniz 🙂 Yazık kadın kendini parçalıo yarışma adaya gitsin die ama olmuo.. Yetenek meselesi bi yerde 😛

  Comçicomça Evridiki :))
  (şarkının ismide pokemon ismi gibi zaten.. eheheeuuuehehe)

 17. kalitesiz bir şarkı..müzikal hiç bir yanı yok..buna rağmen hanım efendinin esc’ye 3. kez katılmasından dolayı bazı avrupalı esc fanları bunu kendilerine bir vefa borcu bilip oy atacaklardır..tıpkı geçen sene isveç’den carola’ya yaptıkları gibi..şarkının fransızca olması muhtemelen fransızca konuşulan ülkelerden fransa,belçika,isviçreiandorra vs…puan getirebilir..yunanistan ermenistan ve bulgaristandan puan alır..Türkiyeden de puan çıkar rumlar oy kullanır…bu beş para etmeyen şarkı ilk 10’a da girer böylelikle..

 18. aşkım, suyım, h20’m seni seviyorum tatlım.
  artım sevgim pla-tonik olarak yaşayacak kalbimde.
  ama gerçekten bazı aralarda beni çok asabileştiriyorsun bol minerallim, gerçekten yani beni sinirlerim çıkıyor, tansiyonum artıyor. üstte de gerçekten ileri görüşlü oln senin “doktor bulabilirim” mesajını okudum. gerçekten bu kadarını beklemiyorsum ama teşşekür ediyorum. siteyi terk etsende gerçekten seni çok özleyeceğim. bu arada bugün haftasonu bu nedenle hepinizi hoşçakal.

 19. birde gerçekten şarkıyı çok sevdim.
  ve seneye türkiye’yi ben temsil etsem ne iyi olur diye düşündüm kendi kendime. erovizyun’u çok seviyorum. bunun için burdayım. çok erovizyun sitelerine baktım fakat onikincipuan gibi bir siteyi ancak burda buldum. bazı yorum yaan kişiler beni sevmiyor, yazılarımdan hoşlaşmuıyor, belki de beni kıskandıklkarı için bana sataşma amaçlı sataşıyorlar ama ben yine gerçekten bu siteyi seviyorum. birde gerçekten şunu söylemek istiyorum. bazı yorumlar gerçekten beni üzüyor. kalbim dört parçaya ayrıldı mesajlardan dolayı. bu kadar bana yapılan “ruh hastası yorumunu” gerçekten tasvir etmek bile istemiyorum. ve en sonunda ve en sonuncusunu en önemlisne saklayarak şunu söylemek istiyorum.

  saygılar
  bedia

 20. bedia seni kendi haline bırakıyorum…
  sen bence çoktannn aramızdan ayrılmışsın…
  seni bi yere kapatsalar iyidir..

  bence de aşkını kalbine gömsen iyi olur yoksa lezbiyen diye adın çıkar sonra :]]

  bu arada ben senin ne suyunum ne de aşkınım geri mahlukat seni..
  ayrıca o mineraller sana…. !!!
  neyse
  saygı we sevgilerimle

  bedoşşş ve saz arkaşı :]]

  bu arada sen bakırkoyden katılıyorsun sanırsanm aramıza..
  ama olsun ben onları da çok severim..

  istersen seni evimde besliyebilirim beni çok sevdiysen???

  bu sevgi platonik kalmasın… :]]

  tama mı meleğim kendine iyi bak..
  hoş ça kal(ma)

 21. ya hadi uğraşyıosunuz bişiler yapıosunuz ama bu anketler hep birbirinin kopyası biraz yeni bişiler olsun isterim sorularda ayrıca bu anketleri nası hazırlıosunuz yani sanatçılara nasıl ulaşıosunuz

 22. Düşünüyorumda Kıbrıs rum kesimi Birinci olursa biz Türkiye olarak tanımadığımız bu ülkeye 2008 de yarışmaya gidermiyiz acaba merak ettim vallahi.Şarkı fena değil bence ama o kadar birinci olacak gibide değil ki inşallah sonuncu olur.Havalı gacı ne olacak kendini bişey sanıyo gıcık şey 🙂

 23. kim kıbrıslıymış ya banu alkan olsa olsa kuzey kıbrıs TÜRK kesiminden olur.ayrıca rum kesimi katılıyoda türk kesimi niye katılmıyo.fransızca söylemeleride yalakalık.fransızca söylemelerine gerek yokki zaten fransa onlara 12 puan verir hep.bari ingili
  zce söleseydi ingiltereden puan alırdı .hem türkiye size 5 bile vermez .belki yarı finali bile geçemezler.gonzi gonza ona be.benim favorim ukrayna ve ispanya.yunanistan 3. olur

 24. ORASI Bİ KERE KIBRIS ADASI DEGİL CANIM RUM KESİMİ VE TÜRK KESİMİ.ANLAYAMADIYSAN TARİH KİTABI OKU BİRAZ.İNANMIYORUM YA AFRODİTİMİZİ BİLE ÇALMAYA ÇALIŞIYOLAR.BUNLAR 1. FİLAN OLAMAZ.

 25. arkadaşlar ya biraz mantıklı olun orada belirtilen afrodit yunanlıların mitolojideki tanrıçaları el insaf

 26. evridiki yi bende çok seviyorum ülkemiz hakkında çok iyi şeyler düşünüyormuş
  zaten röportajı çok beğendim
  bence kıbrısın şarkısı gayet güzeldi
  yarı finali rahat geçerdi ama finalde işi zordu
  ama maalesef geçemedi
  üzgünüm evridiki…
  seneye yine bekleriz:D

Bir cevap yazın

Top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com