“Afrodit’in adası Kıbrıs’tan selam olsun!”

evridikioz6

Evridiki, Güney Kıbrıs adına 3.kez sahnelerde. Onikipuan’ın röportajında Türkiye’den Kenan’a 2003’te ülkesinin jestinden kimle düet yapmak istediğine kadar birçok sorumuza yanıt veren Evridiki’ye 1992 yılında sahnede yaşadığı ilginç anıyı da hatırlattık. Bakalım, ne yanıt verdi?

Ve Eurovision’da 3.kez yarışıyorsunuz. Nedir Eurovision sizin için?

Eurovision benim müzikle, sahneyle, kamerayla ve ışıklarla kurduğum ilk bağlantı aslında. 1983’te yarışmaya vokal sanatçı olarak katıldım ve daha gençbir yüksekokul öğrencisiyken müzik hayatımda ciddi bir başlangıç yapmış oldum. Eurovision Şarkı Yarışması kariyer hedeflerimde bana çok yardımcı oldu, yol gösterdi.

Katıldığınız yıllarla karşılaştırdığınızda hangi Eurovision daha kabul eidlebilir? 90’lar mı 2007 mi? Sadece teknoloji değil herşey değişti bu süre zarfında, ülke sayısı 40’ı aştı, olayın ticari boyutu büyüdü… Ne dersiniz?

2007’yi tercih ediyorum tabii ki. Ülke sayısının artmış olması çok güzel. Ve şuna inanıyorum: “Güzel bir şarkı ile katılıyorsanız hangi ülkeden olduğunuzun, ülkenizin yüzölçümünün yada büyüklüğünün hiç önemi yok bence. Güzel şarkı kazanır.”

1992 yılında şarkınızda bir es var. Bu es sırasında salon şarkının bittiğini sanmış ve sizi alkışlamaya başlamıştı. Talihsiz ama hatırlarda kalan hoş noktayı hatırlatmak istedim size. Bu tip sürprizlere hazır mısınız yine?

Bu yıl değil. Evet, o şarkımızdaki es nedeniyel küçük bir sorun oldu o yıl. Ama bu yıl şarkımız inanılmaz hareketli ve son dakikasına kadar herkesi sürükleyecek bir temposu var. Zaten salondaki birçok kişiyi şarkıyı önceden biliyor ve eşlik ediyor olacak.

2007 yorumlarınızı alalım? Favorileriniz kimler? Shake It Up Shekerim’i beğendiniz mi?

Bu yıl çok zorlu; çok iyi rakiplerim var. Umarım en iyi olan kazanır.! Kenan Doğulu ve şarkısını gerçekten ilgiyle takip ediyorum. Türkiye’nin yarışmada en çok beğendiğim özelliği iyi klipler çekiyor olmaları. Kenan’ın da klibi çok güzel, internetten diğer kliplerini de izledim, şarkılarını da dinledim. Çok başarılı bir sanatçı.

2003’te Sertab’a ülke olarak 8 puan vermiştiniz. İzlemiş miydiniz yarışmayı? Neler hissettiniz?

Sertab haketti ve kazandı. Şarkı çok iyiydi ve Kıbrıs halkı iyi şarkıyı ödüllendirir. Bu yarışmada politikanın çok ön planda olmasına karşıyım. Evet, benzer kültürler, uluslar ve diller birbirlerine puan verebiliyorlar ama siyaset daha fazla ön plana çıkmamalı.

Bir düet fırsatınız olsa hangi Türk ünlüyle yapmak isterdiniz? Türk müzik piyasasını takip ediyor musunuz?

Athena süperdi. Bence Türkiye’nin Eurovision’a yolladığı en iyi şarkıydı For Real.

Ülkenizin yarışma tarihine baktığınızda en büyük favorileriniz ?

Benim 2 şarkım dışında 2002 (Gimme) ve 2004 (Stronger Every Minute).

Türkiye’de bulundunuz mu daha önce?

Hayır. Ama gelmek istiyorum. Tamamlanmak üzere olan yeni albümümüz “13”‘ün tanıtım turnesinde duraklarımızdan birisi Türkiye olabilir. Umarım iyi paylaşımlarda bulunabiliriz. 

Çok teşekkürler. Ülkemize bir mesajınız var mı?

Kıbrıs’tan, aşk tanrıçası Afrodit’in adasından öpücükler! “Kıbrıs’ı Sev!” sloganımız; ve diyoruz ki denizi ile güneşi ile misafirperverliği ve kültürü ile Kıbrıs’ın bir sanatçısı olarak 10 ve 12 Mayıs’ta görüşmek dileğiyle! Orada her ülke kendine has ritmi ile sahneye çıkacak, müziğin ritmi orada olacak ve biz o gece tüm Avrupa müziği kutlayacağız!

Röportaj: Hakan YALÇINKAYA

Editör: Volkan ABUR

(Onikipuan.com)