Orda bir ülke var uzaklarda…

marija2lq2

Sırbistan’ın bu yılki temsilcisi Marija Şerifoviç, Eurovision çevrelerinin en çok ilgi gösterdiği sanatçılardan birisi şüphesiz. Türk asıllı olduğu basın yayın organlarında yer alan Marija, tıpkı birçok Türk’ün Orta Asya’dan geldiğini bilmesi gibi soyunun Türk yurtlarına dayandığını bildiğini söylüyor ancak yer konusunda bilgi veremiyor. Onikipuan’ın sorularını içtenlikle yanıtlayan Marija, Helsinki için iddialı mı ne dersiniz?

t marija promo1

Marija, siz Türkiye için çok özel bir sanatçısınız. Türk asıllı olduğunuz birçok yerel basın organında yer aldı. Ve Türk halkı size daha bir sempatiyle bakıyor. Bunun hikayesini bir de sizden duymak isteriz…

Türkiye benim ülkem sayılır aslında. Tatillerde birçok defa ülkenize geliyorum, bilmediğim uzaktan kan bağlarımız var birçok insanınızla belki, çok sıcak geliyor :))) Dedem Josko Serifoviç Türk asıllı, ama Türkiye’nin neresinden geldiğimizi bilmeyiz. Bildiğim, atalarımın Türk yurtlarından Sırbistan’ın güneyine (Vranje) yerleştikleri…

Türkiye ile başladık, devam edelim. Bu yıl şansını ne görüyorsunuz? Kimlere şans tanıyorsunuz?

Aklıma ilk gelen Yunan ve Bulgar şarkıları. Onları beğeniyorum. Türkiye’nin şarkısı da kesinlikle çok çok ilginç ve çok farklı. Ama doğruyu söylemek gerekirse ben kazanacağım ve Eurosong’u Belgrad’a getireceğim.

Çok iddialısınız. Peki Eurovision Şarkı Yarışması ile daha önce ilgilenmiş miydiniz? En çok sevdiğiniz Sırp ya da Yugoslav asıllı Eurovision katılımcısı kimdi?

Çok fazla ilgilendiğimi söyleyemem. Tabii ki takip ediyordum ama fanları gibi bunu kendime bir yaşam felsefesi yapmış ya da obsesif olarak sahiplenmiş değilim 🙂 En başarılı bulduğum ve ilgiyle takip ettiğim katılımcımıza gelince birçok Sırp aynı şeyi söyler herhalde: Tabii ki Zeljko!

Bir şarkı yarışması mı yoksa politik bir yarışma mı Eurovision?

Her yerde olduğu gibi yarışmalarda da hayatın gerçeklerinden kaçılamaz. Politika da hayatımızın içinde. Ama şu var ki ben yarışmada kendimi olabildiğince politikadan uzak tutmaya çalışırım. Elimden gelen herşeyi yaparım bunun için.

Çok teşekkürler. Ülkemize bir mesajınız var mı?

Burdan seslenmek istiyorum! Türkiye! Sizden 12 puan bekliyorum! Sizlerle birlikte İstanbul’da olamadığım, o yıl Eurovision’da yarışmadığım için çok üzgünüm… Çok isterdim! Teşekkürler!

Röportaj: Murat Hakan YALÇINKAYA

Editör: Volkan ABUR