LES PICARDS FATALS SOLİSTLERİNDEN IVAN CALLOT, ONİKİPUAN’A KONUŞTU!

fransawb3

Fransa, uzun yıllar aradan sonra “Nihayet” dedirtebilecek, fanları heyecanlandıran bir grup ve şarkısıyla yarışmaya hazırlanıyor. Onikipuan oylamalarının geçmiş haftalarında birinciliği elde eden Les Fatals Picards grubunun besteci, söz yazarı ve aynı zamanda yorumcusu olan Ivan Callot sorularımıza bakın hangi yanıtları verdi?

jeangabileuoh2

Eskiden ilginiz neydi yarışmaya? Beğenerek izler miydiniz?

Küçük yaşlarda evet…Hiçbir yıl kaçırmazdım… En son 1997’de izlediğimi hatırlıyorum çünkü o zamanlar Norveç’de yaşıyordum ve oralarda Eurovision rutin bir iştir herkes tarafından takip edilen…Fransa’nın o yıllarda çok başarılı çalışmaları vardı. Serge Gainsbourg’dan (besteci) Joelle Ursul’un şarkısı çok iyidir mesela. Ama tüm zamanlar favorim Jean Gabilou’dur. O çok ama çok özeldir…

Çok tartışılan bir soruyu sormak istiyoruz size de. Sizce Eurovision politik bir yarışma mı?

Politik denemez aslında. Danslarıyla birlikte bir şarkı yarışması. Evet, mesela bu yıl İsrail’in şarkısı biraz politik sayılır, o da zaten biraz gerçeklerden bahsediyor.

Shake It Up Shekerim ve Kenan Doğulu’nun şansı nedir sizce?

Kazanma şansı olan etkileyici bir şarkı Shake It Up… Türk müzik piyasasını çok yakından takip ettiğimi söyleyemeyeceğim ama uzun süre Fransa chart’larında yer alan Tarkan’ın Şımarık şarkısını da anımsattı bana!!! tarkan

Türkiye dışında başarılı bulduğunuz şarkılar var mı?

Takip ettiğim kadarıyla oylamalarda Türk, Yunan ve Kıbrıs şarkıları önde görünüyor ama ben bu şarkılar kadar Romanya, İsveç, İsrail ve Rusya’yı da beğeniyorum.

Fransa’nın son yıllardaki başarısızlığını neye bağlıyorsunuz?

Yıllar boyunca klasik kadın şarkıcı desteği ve mantığıyla derece elde etmeye çalıştık ama başarılı olamadık. Son yıllar gösteriyor ki iyi bir şovla orjinal bir eser daima kazanır… Bu yıl şansımız var mı bilmiyorum ama biz elimizden geleni yapmaya çalışacağız.

Türkiye’ye bir mesajınız var mı?

Türkiye’de hiç bulunmadım ama gelecekteki hedeflerim arasında bu var. O mozaikte bulunmak, insanlarını görüp tanımak istiyorum.

Eurovision’da başarılar dilerim!

Çok teşekkür ederiz. Biz de size bol şans diliyoruz!….

Röportaj: Murat Hakan YALÇINKAYA

Çok Yakında: Sırbistan / Marija Şerifoviç (onikipuan özel röportaj)

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=xIJ_uiqbJ28]

Fransa 1990 (White and Black Blues / Joelle Ursull) : http://www.youtube.com/watch?v=Mn3-K5r92P8

Fransa 1981 (Humanahum / Jean Gabilou) : http://www.youtube.com/watch?v=dEGITQucMmo

Editör: Volkan ABUR