Büyük Finale Doğru

Aylardır beklediğimiz gün geldi. Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenecek olan 60. Eurovision Şarkı Yarışması’nın büyük finali bu akşam Türkiye saati ile 22:00’de

IMG_8709_EV

19 ve 21 Mayıs günlerinde gerçekleştirilen yarı finallerle belirlenen 20 finalist ülke ve finale doğrudan katılma hakkına sahip olan 7 ülkenin yarışacağı büyük final geçen yılın birincisi Avusturya’nın başkenti Viyana’da Wiener Stadthalle’de düzenleniyor.

Finalde yarışacak ülkeler ve sahneye çıkış sıraları şöyle;

 1. Slovenya
 2. Fransa
 3. Israil
 4. Estonya
 5. Birleşik Krallık
 6. Ermenistan
 7. Litvanya
 8. Sırbistan
 9. Norveç
 10. İsveç
 11. Güney Kıbrıs
 12. Avustralya
 13. Belçika
 14. Avusturya
 15. Yunanistan
 16. Karadağ
 17. Almanya
 18. Polonya
 19. Letonya
 20. Romanya
 21. İspanya
 22. Macaristan
 23. Gürcistan
 24. Azerbaycan
 25. Russya
 26. Arnavutluk
 27. İtalya

Türkiye yarışmaya katılmadığı için oy kullanma hakkına da sahip değil. Fakat Avrupa’da ve Avusturya’da yaşayan Türkler için oylama sistemini bir kez daha hatırlatalım. Öncelikle şunu belirtelim ki puanlama iki farklı oylamanın sonuçlarının birleştirilmesiyle yapılıyor. Bunlar jüri oylaması ve televoting sistemi oyları.

Her ülkeden seçilen beş profesyonel jüre yarışmadan hemen önce yapılan jüri finalini izledikten sonra puanlama yapıp EBU’ya teslim ediyorlar. Ve bu oylar toplam puanların %50’si olacak şekilde hesaba katılıyor.

Bu akşam düzenlenecek yarışma sonrası verilecek olan 15 dakikalık oylama süreci içerisinde, bütün Avrupa’nın (ve bu sene Avustralya’nın) izleyicilerinin resmi Eurovision uygulaması, sms veya çağrı yoluyla verdikleri oylar süre bitimiyle biraraya getirilecek ve toplam puanlamanın %50’sini oluşturacaklar.

Daha sonra canlı yayında ülkelere canlı bağlantı yapılarak puanlar açıklanacak. Fakat oy verebilmek için bulunduğunuz ülkenin resmi televizyonundan yarışmayı açıp ekranda yazan numaraya oylarınızı göndermeniz gerekiyor. Eğer yarışmayı internet üzerinden izliyorsanız oylama sürecinde ekranınızda herhangi bir numara belirmeyecek. O nedenle oylama sürecini televizyondan takip etmenizi öneriyoruz.

İsterseniz OGAE Türkiye oylamasına katılıp favorilerinize destek verebilirsiniz. Oylamaya katılmak için buraya tıklayın.

Yarışmayı TRT yayınlamıyor fakat EBU resmi Eurovision sayfası ve YouTube üzerinden yarışmayı yayınlıyor. İzlemek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

OGAETurkey.com olarak aylardır sizlere Eurovision ile ilgili en son haberleri en hızlı şekilde ve en güvenilir kaynaklardan alarak getirmeye çalıştık. Bu akşam yapılacak final sonrası 61. Eurovision Şarkı Yarışması ile ilgili en son haberleri yine bu sayfada bulabileceksiniz. Bizi takipte kalın.