Sırbistan Türkiye’den 12 puan bekliyor

marija promo1Helsinki’de mayıs ayında yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’nda Sırbistan’ı Türk kökenli bir şarkıcı temsil edecek. 22 yaşındaki Maria Şerifoviç, Türkiye’den 12 tam puan bekliyor.

Eurovision Şarkı Yarışması başladığı günden bu yana, “yarışmaya siyaset karışıyor” tartışmalarının ortasında sürüyor.
 
Son birkaç yıldır oylamanın cep telefonu mesajlarıyla yapılması da bu iddiaları ortadan kaldırmaya yetmedi.
 
Türkiye’nin yarışma tarihi boyunca yıldızının barışmadığı ülkeler olduğu gibi, tarihi bağlar, din ve etnik kökenler nedeniyle destek verdiği ülkeler de bulunuyor.
 
Sırbistan bu açılardan bakıldığında, bir Balkan ülkesi olarak müziğiyle Türk insanına yakın gelebilir. Ama siyasi açıdan daha farklı.
 
Miloseviç döneminde Sırbistan’ın Bosnalı Müslümanlara yaşattıkları Türklerin hala hafızalarında.
 
Ancak şimdi Eurovision Şarkı Yarışması’nda, Türk insanının Sırbistan’ın şarkısını özellikle de şarkıcısını yakından izlemesine yol açacak bir sebep var.
 
Sırbistan’ı bu yıl yarışmada temsil edecek 22 yaşındaki şarkıcı Türk asıllı. Dedesi yıllar önce Anadolu’dan bugünkü Sırp topraklarına göç etmiş. Oğlu da bir Sırp kızıyla evlenmiş ve Maria dünyaya gelmiş. Maria Sırp ismi ama soyadı Türk kökenini hemen ortaya koyuyor: Şerifoviç ya da Türkçe söylenecek olursa Şerif.
 
Annesi de Sırbistan’ın ünlü şarkıcılarından olan Maria Şerifoviç, Türkiye’deki müzik hayatını da izlemeye çalışıyor. Şerifoviç, Tarkan’ı çok sevdiğini söylüyor.
 
Güçlü sesiyle dikkat çeken Maria Şerifoviç, kökeninin Türk insanını kendisine yaklaştırıcağını düşünüyor ve Türkiye’nin 12 tam puanı Sırbistan’a vermesini ümit ediyor.
Kaynak: CNN Turk

Sırbistan – Marija Serifovic – Molitva

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=_lGWUHEUrdw]