Kenan Doğulu: Türkçe ısrarı eski kafalılık

15Eurovision’da Turkiye’yi temsil edecek Kenan Doğulu, sarki Ingilizce olursa daha cok insana hitap edecegini belirtti. Doğulu ayrica, Sezen Aksu desteginin karar asamasinda en buyuk etken oldugunu sozlerine ekledi.

 
Eurovision’da Türkçe ısrarı eski kafalılık
Doğulu: “Bu biraz şov işi. Türkçe olması eski kafaların düşüncesi. İngilizce daha çok insana hitap etmesi açısından önemli. Yıllardır ABD’de kendimi geliştirdim. Buna yetecek kadar İngilizcem var” dedi. 
Eurovision için Aksu’dan el aldı!

Yarışmaya Türkiye adına katılma kararını danıştığı Sezen Aksu’nun kendisine “Tam vaktidir. Yürü” dediğini belirten Kenan Doğulu ekledi: “Sigortam Sezen”.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de 12 Mayıs’ta yapılacak olan 52. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmeye hazırlanan Kenan Doğulu, TRT Genel Müdür Vekili Ali Güney’le birlikte TRT Tepebaşı Stüdyoları’nda düzenlenen basın toplantısına katıldı. Ali Güney, başarılı müzik kariyeri ve iyi İngilizcesi nedeniyle seçtikleri Doğulu’yu şarkı dili seçiminde serbest bıraktıklarını belirtti.

Halkoyuna sunulacak 3 şarkı hazırlayıp 15 Şubat’a kadar TRT’ye teslim edecek olan Doğulu, “Teklifi kabul edip etmemek konusunda çok düşündüm. Fuat Güner, Sertab Erener, Athena gibi Eurovision tecrübesi olan arkadaşlarıma danıştım. Kabul ederken en çok Sezen Aksu fikir hocalığı yaptı. Bana ‘Tam vaktidir, çok uygun görüyorum. Yarışmaya gir. Gerekirse birlikte beste yaparız ya da ben şarkı yapar veririm. Yürü’ dedi. Yani bir anlamda garantiliyiz, sigortam Sezen” diye konuştu.

‘Melodik bir şarkı yapacağız’

Yarışmada hangi dilde şarkı söyleyeceği konusunda henüz karar vermediğini belirten Doğulu, şöyle konuştu: “4-5 şarkı üzerinde çalışıyoruz. Daha söz yazacak duruma gelmedik. Lisana çok gerek kalmayacak melodik, efektif bir şarkı da hazırlayabiliriz. Tabii tüm dünyanın anlayabilmesi için en kolayı İngilizce. Aralarda Türkçe sözler de olabilir. Bazen oyunlar dönüyor, yarışmadan istediğimiz dereceyi alamayabiliyoruz ama ben içimdeki sese güveniyorum, başarılı olacağımıza inanıyorum.”

‘Yarışmaya Gaffur gitsin’
Yarışma sayesinde dünyadaki birçok insana “Ben de varım” diyebileceğini belirten Doğulu, “TRT’yle yaptığımız sözleşmede politik ve dini bir unsurun altının çizilmemesi şartı var. Avrupa’ya Müslümanlığı sevdireceğim gibi bir planım yok. Türkiye’nin çağdaş, laik yüzü olarak oraya gideceğim” dedi.

Sezen Aksu imzalı “Çakkıdı”yla bu yaza damgasını vuran Doğulu, Avrupa Yakası dizisinin Gaffur’u Peker Açıkalın’ın şarkıyla yaptığı dansı çok sevdiğini belirtti. Doğulu “Eurovision’a Gaffur’la katılalım. Çok eğlenceli olur” diyenler olduğunu da söyledi.

Haber: Umut Certel

Kaynak: Sabah, Milliyet

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=W5qTALiBouQ]