Sabah: TRT Kenan’i Bekliyor!

kenan dogulu yeniHelsinki’ye Kenan Doğulu ile gitmek isteyen TRT,  su anda ABD’de olan Doğulu Türkiye’ye döner dönmez sanatciyla anlasma masasina oturacak.

Sabah Gazete’sinde yayinlanan haberi aynen aktariyoruz:

TRT Kenan’ı bekliyor!

Kenan Doğulu’nun Eurovision Şarkı Yarışması’na katılması fikrini netleştiren TRT, sanatçının Amerika’dan dönmesini bekliyor. TRT’yle görüşmeleri yürüten sanatçının menajeri, telif hakları ve tanıtım masraflarıyla ilgili konularda uzlaşma bekliyor.

Çakkıdı’ ve ‘Havada Aşk Kokusu’ var gibi şarkılarla bu yılın en çok dinlenen albümüne imza atan Kenan Doğulu, TRT’nin Eurovision için en önemli adayı… Sanatçıya Eurovision için teklif yapan kurum; Doğulu’nun Los Angeles’dan dönmesini bekliyor. 17 Aralık’ta Türkiye’ye gelecek olan ve gelir gelmez TRT ile masaya oturacak sanatçı, EBU (Avrupa Yayın Birliği) sözleşmesinin yanı sıra, TRT’nin sözleşme şartları üzerine görüşecek.

KATKI BEKLİYOR

Ancak Kenan Doğulu’nun TRT’den bir takım beklentileri var. O da şarkının telif haklarının kendisine verilmesi ve tanıtım masrafları için ekibine ciddi bir katkı yapılması… Hem TRT’nin, hem de EBU’nun sözleşmesini imzalayacak olan ünlü şarkıcı, sözleşmedeki kurallara uymak zorunda kalacak. Buna göre şarkı üç dakikadan uzun olamayacak, müzik playback, insan sesi canlı olacak, sahne şovunda bulunacak kişi sayısı solist dahil altı kişiyi geçemeyecek…

Bu yıl 43 ülke var

90’lı yıllarda gözden düşen Eurovision Şarkı Yarışması; Sertab Erener’in Türkiye’ye getirdiği birincilikle hem Türkiye, hem de diğer ülkelerde yeniden popüler oldu. Geçen yıl 37 ülkenin katıldığı yarışmada, bu yıl 43 ülke yer alacak. Üstelik son 10 yıldır tüm Doğu Avrupa’yı içine alan yarışma, artık Asya’ya doğru kaymaya başladı. Geçen yıl Ermenistan’ın da katıldığı yarışmaya, bu yıl Gürcistan ilk kez katiliyor. Azerbaycan ise seneye yarismaya katilacak ulkeler arasinda.

Haber: Umut Certel

Kaynak: Sabah

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=5AL7aAJ61zI]