TRT Yalanladi: “Daha Kimseyle Gorusmedik”

17286trt logo1Dun internette 2007 temsilcimizin belli olduguna dair yayilan haberlerin ardindan, Eurovision fanlarini heyecanli bir tahmin yarisi sarmisti. Bugun Kelebek Gazetesi’ne aciklamalarda bulunan TRT Ankara Televizyon Muduru Muhsin Yildirim, haberleri yalanladi. Yildirim, henuz 2007 icin hic bir sanatciyla gorusme yapmadiklarini belirtti.

TRT’nin, resmi aciklama yapilana kadar, soylentileri onlemek amaciyla verdigini dusundugumuz bu demecini aynen yayinliyoruz:

Eurovision’a kim gitsin?

Ne Zerrin Özer, ne de Manga… Eurovision Şarkı Yarışması’na katılacak isim ve şarkı halen belirsiz.İnternet sitelerinde aday isimlere dair çeşitli söylentiler dolaşıyor, farklı adaylar ortaya atılıyor. Ama mayıs ayının ikinci haftasında Finlandiya’nın Helsinki şehrinde yapılacak olan yarışmaya kimin katılacağı hálá muamma…Geçtiğimiz yıl bizim için hüsran, Finlandiyalı heavy metal grubu Lordi için zaferle sonuçlanan Eurovision Şarkı Yarışması, yeni bir tartışma başlattı. Avrupa’nın artık romantik ve marşvari şarkıları beğenmediği ortaya çıktı. Bunun üzerine Eurovision yetkilileri, Türkiye’yi temsil edecek aday için arayışa girişti. Ancak yarışmaya Türkiye’den kimin, hangi besteyle katılacağına hálá karar verilebilmiş değil.İnternet forumlarından çıkan isimler ise ilginç. Geçen yılın galibinin bir heavy metal grubu olması, akıllara Manga ve Şebnem Ferah isimleri getiriyor. Bunun yanı sıra Zerrin Özer, Sibel Tüzün’den çok daha iyi olduğu için destek gören isimler arasında… Ne var ki, bu fikre karşı çıkanlar da yok değil. Kimileri, Zerrin Özer’in böylesi bir yarışma için yaşlı olduğunu, ülkemizi iyi temsil edemeyeceğini savunuyor.Eğlenceli ve farklı tarzıyla forumların bir diğer gözde ismi ise Nil Karaibrahimgil. Bu isimlerin dışında hem genç olması hem de dans şovlarıyla izleyenleri büyüleyeceği düşünülen isimler arasında Murat Boz ve Grup Hepsi var. Bu yıl Türkçe şarkı şartı yok.

(TRT Ankara Televizyon Müdürü Muhsin Yıldırım) Şimdiye kadar aday olması için kimlerle görüştünüz? Bugüne kadar basında çıkan haberlerin aksine, hiçbir sanatçıyla görüşmedik. Sadece Türkiye olarak nasıl bir yol izlememiz gerektiğiyle ilgili çalışmalarımızı yaptık. Kimlerle temasa geçmemiz gerektiğini belirledik.

Bu yıl ne tarz bir müzikle yarışmaya katılacak Türkiye?

– Tarz seçeceğimiz sanatçıya göre belirlenecek… Eğer bir rock sanatçı çıkarsa rock müzik, popsa pop olacak.

Şarkı İngilizce mi yoksa Türkçe mi olacak?

– Dil serbest… Sanatçı neyi tercih ederse, hangisini daha rahat okursa o dilde olacak.

Haber: Umut Certel

Kaynak: Kelebek