“Eurovision sertleşme noktasında”

lordiTürk yayıncılığında rock müzik temalı dergilerin içinde önemli bir yeri olan Yüxexes dergisi Kasım sayısında Eurovision’u ele alarak yarışmanın sertleşme noktasına geldiğini savundu…

Deniz Durukan, Yüxexes’teki ‘Eurovision sertleşme noktasında’ başlıklı makalesinde bir pop müzik yarışması olan Eurovision’un tarihinde ilk kez rock müziğe ciddi göz kırptığını ifade ederek Lordi’nin birinciliğiyle rock müziğin Eurovision’daki konumunu irdeliyor. Türkiye’nin Halley adlı parçayla da hafif te olsa bir zamanlar rock müziği denediği hatırlatılan yazıda ayrıca Türkiye’ye ilk zaferi getiren Everyway that I can’in de eskiden Pentagram’ın solisti olan Demir Demirkan tarafından yazıldığı belirtilerek Athena’nın For Real’i ve Şebnem Paker’in Dinle’sinin de neden yüksek başarılar aldığı ele alınıyor.

Durukan, yazıda bu yıl ülkelerin Lordi’den sonra rock müziğe yöneleceğini iddia ederken, TRT’den resmi bir açıklama gelmemesine karşın ülkemizi Manga, Yüksek Sadakat ya da Mor ve Ötesi gibi bir grubun temsil etmesinin kaçınılmaz olduğunu, birçok platformda ise Pentagram’dan Şebnem Ferah’a, Hayko’dan Ceza’ya kadar birçok ismin önerildiğini dile getiriyor. Son paragrafsa Eurovision’un büründüğü yeni formatı hakkında yazarın sorularından oluşuyor:

(…) Yılların pop yarışması ne oldu da rock’çılardan medet umuyor? Yoksa bizde olduğu gibi dünyada da pop müzik tükendi mi? Ya da sadece düşünülen, belki de vazgeçilecek olan geçici bir heves mi bu? Yoksa rock’ın içinde olan sahne şovu mu cazip geldi? Belki de rock’ın poplaştırılma çabasıyla karşı karşıyayız. Yeni pop dediğim şey rock’ın içinden çıkıyor artık. Karşı değiliz! İyi olsun, nitelikli olsun da, ne fark eder; isterse adı rock soundu kullanılmış ‘Yeni Pop’ olsun.

Anlaşılan o ki, bir tarafta rock grup iddiaları başka bir tarafta ise ünlü bir erkek solist dedikodularının, TRT’den resmi bir açıklama gelene kadar daha da artacağı görülüyor.

Haber: DJ Olcay
Kaynak: Yüxexes

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=x-Ol2uSXrTo]