Sıra kimde?

sibelEurovision Şarkı Yarışması için bu yıl gerek medyada gerekse kulislerde çok fazla isim yeraldı, konuşuldu, tartışıldı…Gün geçmiyor ki yeni bir isim, yeni bir flaş haber patlamasın “Eurovision’a bu yıl kim gidecek?” sorusuna yanıt ararken. Peki bu yıl ülkemizi bir erkek sanatçının temsil edeceğini söylersek ne düşünürdünüz?

2003 ve 2004 yıllarındaki önemli başarıların ardından 2 yıl üst üste aradığını bulamayan Türkiye’nin 2007’de kimle temsil edilmesi gerektiği konusu özellikle pop ve rock ayrımında yoğunlaşırken Helsinki’de rock grubunun sayıca fazla olacağını tahmin eden fanların önemli bir kısmı Türkiye’nin onca rock şarkısı arasında farklı kalmak için başka seçenekler denemesi gerektiğini düşünüyor. Türkiye’ye ilk ve şimdilik tek birinciliği getiren Demir Demirkan’ın da tavsiyelerini alan TRT, yeni yıldan önce açıklanması beklenen hangi isimle kimleri sevindirecek ve kimleri hayal kırıklığına uğratacak bilmiyoruz, ancak bir şeyden eminiz ki bu yıl ki temsilcimiz bir erkek sanatçı. Neye göre mi böyle bir tahminde bulunuyoruz? İşte yıllara göre Eurovision temsilcilerimiz…

Eurovision’a ilk katıldığımız 1975 yılından 2006’ya kadar toplam 28 kere yarıştık. Türkiye bu 28 yılın 9’unda bir grup ile yarışırken 13 kez kadın solist ile ve sadece 7 kez de erkek solist ile temsil edildi. Ülkemiz özellikle 80’lerin yarısından çoğunda -o yıllarda Eurovision’da da oldukça popüler olan trende uygun olarak- gruplarla temsil edilirken, 90’lı yıllarda bayan solist temsilciler yarışmayı daha çok kazanmış. Ancak bu istatistiksel verilerde ilginç bir detay var ki, o da 1996 yılından itibaren ülkemizi temsil eden bayan sanatçıların 2 yıl arayla yerlerini erkek sanatçılara devretmesi.

1996 Şebnem Paker
1997 Şebnem Paker
1998 Tüzmen
1999 Tuba Önal
2000 Pınar Ayhan
2001 Sedat Yüce
2002 Buket Bengisu
2003 Sertab Erener
2004 Athena
2005 Gülseren
2006 Sibel Tüzün
2007 ????

Elbette tamamen bir tesadüften ibaret olan ve bozulmasının da pekala mümkün olduğu bu ilginç sıralamayı bir kenara bırakırsak, Eurovision kulislerinde de çok konuşulduğu üzere yarışmayı üst üste bayan sanatçıların kazanmasından sonra Lordi’yle birlikte birkaç yıl da erkek sanatçıların kazanabileceği olasılığını düşünerek TRT’nin bu yıl bir erkek sanatçıyı görevlendirebileceğini de tahminler arasına koyabilir miyiz? Her zamanki gibi bekleyip göreceğiz.

Haber: DJ Olcay

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=2nk8slZ4Cq0]