EUROVISION’A DÖNÜŞ SİNYALİ Mİ?

Kamuoyuna yansıyan bir gelişme, 2012’den bu yana Eurovision sahnesine çıkmayan Türkiye’nin dönüşüne dair halen bir umut olduğunu gösterdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Neden Eurovision’a katılmıyoruz?” sorusunu yöneltti.

Meclis Başkanlığına verilen soru önergesinde, “Eurovision’a beş yıldır katılmıyoruz. Ülke tanıtımına dolaylı da olsa katkısı olan bu yarışmaya yeniden katılım düşünülmekte midir?” denildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı’ndan ise aşağıdaki cevap geldi:

“Yarışmanın değerlendirilme yönteminde 2009 yılında değişikliğe gidilerek izleyici oylarının etkisi yüzde 50’ye indirilmiştir. Sonuçların belirlenmesinde, yüzde 50 tele oylama, yüzde 50 ulusal jüri oylaması ortalamasının alınmasına karar verilmiştir. Kurum oylama ve katılım sistemine dair çekinceleri sebebiyle yarışmaya katılmamıştır. Aynı zamanda ayrıcalıklı beş üye ülkenin yarı finallerde yarışmaksızın doğrudan finalde yarışmalarının haksız bir uygulama olduğu, her ülkenin yarışmaya katılım koşullarının eşit olması gerektiği değerlendirilmiş olup önümüzdeki dönemde daha adil bir sistem kurulursa tekrar katılım değerlendirecektir”

6 yıldır yapılan açıklamalardan çok farklı olmasa da, son cümlede katılımın yeniden değerlendirilebileceğinin açıklanması, bu yarışmaya gönül verenleri umutlandırdı.

12puan.com olarak dileğimiz, bir gün katılım haberini de buradan duyurabilmek.