Eurovision sil baştan! Jüri sistemi geri geliyor…

22918 0512scooch

Eurovision sil baştan! Dün Moskova’da gerçekleşen EBU 2.referans grup toplantısında, Eurovision’un bu yılki oylama sistemi tartışıldı ve toplantı sonunda yapılan açıklamada Moskova 2009 Finali’nde Juri oylama sistemine geri dönüleceği kesin bir dille belirtildi. Oylamada jüri ve halk oylarının ayrılacağı ve ikisinin sonuçta etkili olacağı açıklandı. Ancak detay verilmedi.

2008’de Belgrad’da yapılan yarışmada arka planda yedek juri sistemi denemiş ve başarılı olunmuştu. Bu uygulamanın 2009’da bu kez gerçekten deneneceği ve Moskova birincisini belirleyeceği açıklandı. Daha ayrıntılı bilgiler önümüzdeki aylarda netleşecek. EBU Refesans Grup sözcüsü Ruurd Bierman yaptığı açıklamada: “Biz ciddi olarak telefon oylama sistemi’nin Avrupadaki milyonların şarkılar üzerindeki görüşlerini yansıttığına inanıyoruz. Ancak diaspora oyları ve komşuların birbirlerine verdikleri oylar yüzünden, bu yıl Juri oy sistemini Moskova’da uygulamaya karar verdik” dedi.

EBU’nun diğer bir yöneticisi Svante Stockselius ise: ” Elbette halk oylaması en demokratik oylama biçimi ancak Juriler kararlarını vermeden şarkıları defalarca dinleyecekler. Bu uygulamayı Belgrat’ta denedik ve gördük ki halk oyları ile juri oyları arasında ciddi farklılıklar var. İkisi’nin birden yarışmada kullanılması eurovisionu daha dikkat çekici hale getirecek” diye konuştu.
EBU’nun bu açıklamasına göre 2009 yarı finallerinde televote, finalde ise televote+jüri oyları geçerli olacak. Jürilerin nasıl oluşturulacağı ve oylamaların nasıl verileceği ise bir sonraki referans grup toplantısında netleşecek. (Onikipuan.com)