Bulgaristan ile Onikipuan Özel Röportaj

Bulgaria+Eurovision+2008+Poster

Bulgarlar Eurovision Şarkı Yarışması’na “Deep Zone Project &Dj. Balthazar” ın seslendireceği “Dj, take me away” adlı şarkıyla katılacak. Eurovision’da 4.defa yarışacak olan Bulgaristan’ın en iyi derecesi geçen yıl aldıkları 5. lik. Grup üyeleri editörümüzün sorularını yanıtladı.

Bize müzik kariyerinizden bahseder misiniz?

Bazılarımız (Balthazar, Dian ve Rossko) yıllardır profesyonel dj. lik yapıyorlar. Balthazar aynı zamanda uluslararası bir kariyere sahip, 20 den fazla ülkede çaldı. Birkaç yıl önce ortağı JackRock ile underground dance müzik( elektro, tekno, minimal) üretmeye başladı ve 50 den fazla şarkı ve remikste değişik etiketler altında dünya çapında yayınlandı. Deep Zone 2001 den beri var olan, birçok hit parçaya imza atmış ve Bulgaristan’da çok başarılı bir grup. Madonna’nın Ray of Light parçasına da remix yaptılar.Bizimle ortaklıkları Haziran 2007 de “Welcome to the loop” adlı çok populer olan hit parçamızı üretmemizden sonra başladı. Bunu 60.000 den fazla kişiyi bir araya getiren 3 ulusal turne takip etti ve insanlar Deep Zone & Balthazar kombinasyonunu yeni ve heyecanlı bir proje olarak tanımaya başladı. Bulgaristan’da ilk cd miz “Album Of The Year” , 11 Şarkı ve ” DJ, Take Me Away” in 2 bonus remiksi ve 2 video klibi ile yayınlandı.

Ülkemize karşı rakip olmadan önce, Türkiye sizin için ne ifade ediyordu? Hiç Türkiye’de bulundunuz mu? Hatırladığınız Türk ESC şarkısı var mı? Bu seneki şarkımızı dinlediniz mi?

Türkiye daima iyi bir komşudur, ayrıca Bulgaristan’da birçok Türk yaşamaktadır şuanda.Türkiye’de turist olarak çeşitli defalarda bulunduk. Muhteşem tarihi ve kültüğrüyle çok güzel bir ülke.

2006’da Sibel Tüzün’ün Süperstar parçasını hatırlıyoruz., çok hoş bir şarkıydı.

Türkiye’nin 2008 şarkısı da güçlü ve dinamik, sanıyoruz ki yarı finali çıkabilecek ve finalde iyi bir derece alabilecek derecede büyük şansa sahip.

En beğendiğiniz Bulgar Eurovision parçaları hangileridir?Şarkınıza ne kadar güveniyorsunuz?

Geçen yıl 5. olan, Elitsa & Stoyan’ın VODA adlı şarkısından gerçekten çok hoşlanıyoruz.

Şarkımıza çok güveniyoruz. Bazı şeyleri yeni ve farklı getirdiğimizi ve dikkat çekeceğimizi biliyoruz.

Eurovision’da gelecek bir başarının kariyerinize katkı yapacağını düşünüyor musunuz?

Kesinlikle evet. ESC dünyadaki en büyük müzikal yarışma. Kazanmasak bile yarışmada yer almak bile büyük bir deneyim olacak.

Bu yarışmada yer almaya nasıl karar verdiniz?

Bu fikir hiçbiryerden gelmedi. Ağustos 2007 de ESC de alışılmadık bir şarkıyla yarışırsak ne olabileceğini tartışıyorduk, balladlardan ve pop-schlagerlerden çok sılkılmıştık. Biz ESC ye , bu yarışma için özel olarak ürettiğimiz “DJ, Take Me Away” ile şansımızı denemek için girdik.Alışılmadık bir şarkıyla ESC sahnesinde hatırlanmak istiyoruz.Aynı zamanda birçok klüp remiksini de ürettik.

Eurovision Şarkı Yarışması’nın kurallarını ve formatını nasıl buluyorsunuz?

Genel olarak kurallar ve format iyi. Sadece 2 yarı final sistemini eleştirebiliriz. Bu sistemin hem olumlu hem de olumsuz yönleri var. Bizim şarkımız buna en iyi örnek. Biz geçen yıl Elitsa& Stoyan’ın başarıısndan sonra direk finale kalmak isterdik, ancak yeni kurallar gereği yarı finalde yarışmak zorundayız.Ama diğer taraftan 2 yarı final ile bazı komşulara oy verme olayına izin verilmeyecek.

Önceden Eurovision Şarkı Yarışması’nı takip eder miydiniz? Yarışma tarihinden herhangi bir favori parçanız var mı?


Biz yarışmayı sadece 3 yıldır takip ediyoruz. Tüm zamanlarda favorimiz ABBA’nın Waterloo adlı parçası. İlginç olan başka bir şey, Deep Zone geçen yıl Belarus temsilcisi Koldun için bir remiks yaptık.


Mayıstan önce promosyon turu yapmayı düşünüyor musunuz? Türkiye bu programa dahil mi?

Evet, Nisan ayında Avrupa’da bir promo tur yapacağız. Ayrıca Avrupa çapında birçok tv/radyo istasyonuna promo cd ler yolluyoruz.Birkaç gün önce ilk tur durağımız olan Ukrayna’dan Bulgaristan’a döndük.Orada tüm büyük tv ve radyo istasyonlarında MTV Ukrayna’da dahil olmak üzere 25 ten fazla röportaj yaptık.Nisanda Malta, İngiltere, Portekiz ve Hırvatistan’a gideceğiz. Belki Mayısta Türkiye ve Romanya’ya da gideceğiz ama bu henüz kesin değil.

Şarkınız yeniden düzenlenecek mi?

Hayır, şarkı sahnede de aynı olacak.Şu sıralar Belgrad için sunumumuzu hazırlıyoruz, eminiz ki görülmeye değer olacak. Yeni bir stil oluşturuyoruz, daha iyi bir koreografi ve birçok yenilik. Çalgılarımızı tekrar kullanacağız- lazer harp; bizim için özel olarak yapılan ve sunumlarımızda kullandığımız…Harp, 20 yeşil direkten oluşan ve orta boy düzenekle kontrol edilen bir enstrüman. direklerden birisine elinizle dokunduğunuzda ses çıkar ve harp gerçek bir ses düzeneği. Sırbistan’da gazetecilerin basın toplantısında harbı denemelerine izin vereceğiz.Şimdi biz, sahne şovumuza en yeni eklentileri yapıyoruz. Dünyada ilk defa Vestax adlı Japon şirketinin devrimsel üretimini kullanacağız ve sunacağız. Şuanda bu enstrümanları anlatmak zor çünkü bunlar prototip ve satılık değil. Ayrıca dünyadaki en iyi break dansçılardan birisi olan ve birçok uluslarası yarışmayı kazanan Electric Force taklımından Peter ile tekrar çalışacağımız için çok mutluyuz

Bu röportaj için çok teşekkürler. Son olarak, Türk Eurovisionseverlere bir mesajınız var mı?

Umarım Bulgar şarkısından hoşlanırlar. Biz de Türk şarkısına çok şans diliyoruz.

www.djbalthazar.com | www.deepzoneproject.com


Röportaj
Hakan YALÇINKAYA

IMG 5928

1- First of all, would you please inform us about your music carreer?

Some of us (Balthazar, Dian and Rossko) are djing profesionally for many years. Balthazar also has an international career, he played in more than 20 countries. Few years ago he started to produce underground dance music (electro, techno, minimal) together with his partner JackRock and they have released worldwide on different labels more than 50 tracks/remixes so far. Deep Zone exists as a band since 2001, they have produced a lot of hit songs and they’re very successful in Bulgaria. They also did a remix of Madonna’s Ray Of Light. The cooperation between us began in June 2007, when we produced the hit song “Welcome To The Loop”, which became very popular. This was followed by 3 big national tours, which gathered more than 60,000 clubbers total, and many people started to recognize the combination of Deep Zone & Balthazar as a new and exciting project. We just released in Bulgaria also our debut CD ”Album Of The Year”, which includes 11 tracks + 2 bonus remixes of ”DJ, Take Me Away” and 2 videoclips.


2- Before being competitor against Turkey, what was our country meaning to you? Have u ever been to Turkey? Can u remember any Turkish Eurovision song which u like? What do u think about Turkey 2008 Song?

Turkey was always a good neighbour, also there are a lot of turks living in Bulgaria nowadays. We’ve been to Turkey several time as tourists. We think it’s a very beautiful country with a great history and culture. We remember Sibel Tüzün’s Süperstar from 2006, it was a very nice song. Turkey’s 2008 entry is also powerfull and dynamic, we think it has a pretty good chance to pass the semi-final and have a good result in the final.3- What are your favourite Bulgarian Eurovision songs? How much do you rely on your song?

We really like Elitsa & Stoyan’s VODA, which was voted number 5 at last year’s Eurovision. We rely on our song quite a lot, we know we have something fresh and different and we believe we’ll get people’s attention.

4- Allright then, do you believe that a success in ESC will contribute to your career?

Definitely yes. ESC is the biggest musical contest in the world. Even if we don’t win we’ll have a great experience from participating in it.


5- How did you decide to participate in this contest? Can you give us brief information about the arrival process of this song?

This idea came just out of nowhere. In august 2007 we were talking what would happen if we participate in Eurovision with an unusual song, we were quite bored of ballads and pop shlagers. We entered the contest just to try our luck. “DJ, Take Me Away” was produced specially for ESC. We wanted to do something different, a non-usual Eurovision entry, which would stand out on stage and people would remember it. We wanted also the song to be club friendly, that’s why we did several remixes as well.


6- How do you find esc in terms of format? Are there any specialities that you like or criticize?

In general the terms and format are OK. The only thing that we would comment is the new two semi-finals system. This situation has both positives and negatives. Our bulgarian entry is a good example of that. We were supposed to go directly to the final because of Elitsa and Stoyan’s last year’s success, but after the rules changed now we have to go to a semi-final too. But on the other hand 2 semi-finals divide the contestants and some countries are not allowed to vote for their neighbours.

7- Did you follow up esc beforehand? Do you have any favorite song in eurovision history?

We follow up Eurovision since 3 years only, our all time favourite song from the contest is Abba’s Waterloo. Something interesting – last year Deep Zone did a remix for Koldun, who competed for Belarus.

8- Do u think to organize a promo tour before May? Do u think to come to Turkey in this tour?

Yes, we’ll do an european promo tour in april, we are also sending a lot of promotional CD’s to many tv/radio stations across Europe. Few days ago we came back to Bulgaria from our first tour destination – Ukraine. We did there more than 25 interviews for all the biggest local TV and radio stations, including MTV Ukraine. In april we’ll visit also Malta, England, Portugal and Croatia. Maybe we’ll go also to Turkey and Romania in May, but that’s not confirmed yet.

9- Is the song going to be rearrenged at the esc stage? Do you have any concept that you want to form? Can you give us a hint?

No, the song will remain the same. At the moment we’re preparing our performance for Belgrade and we are sure it will be very spectacular. We will have a brand new styling, better choreography and many new elements. We will use again our unique musical instrument – the laser harp, which was made specially for us and our live performances. The harp projects 20 green laser beams, which are controlled by a midi protocol. When you touch a beam with your hand then a sound is produced and you can play the harp like a real synthesizer. In Serbia we will even allow the journalists at the press conferences to try the harp for themselfes.
Now we can also reveal the newest addition to our stage show. We will use and present – for the first time in the world – the revolutionary product of the japanese company Vestax, a turntable in the shape of a guitar. It will allow the DJs to go out of the dj booth and scratch live like a guitar player. It was really hard to get these instruments, because they are still prototypes and not for sale. We are also very happy to work again with one of the best break dancers in the world, who won a lot of international contests – Peter from Electric Force crew.

10- Finally, thanks a lot for this interview. Have u got any messages to Turkish Eurovision lovers?
Hope they’ll like the bulgarian entry! We wish a lot of good luck to Turkey’s song as well!

Intrview by Hakan Yalçınkaya