Thea* ile 50 yıl

vissi1 250

(* Thea: (Yunanca) Tanrıça)

Sözlük sitelerinde bir Türk yorumcu onu şöyle nitelendiriyor: “Yunan müziğini ve komşuyu sevmek için işte bir neden daha.”

Eurovision’a tam 3 kez katılan, albümleri, kariyeri ve söylemleri ile ses getiren bir sanatçı o… Yunan hayranlarının theası, gelmiş geçmiş en çok satan Yunan kadın şarkıcı ünvanını elinde tutuyor. Bundan tam 50 yıl önce bugün, 20 Aralık’ta dünyaya gelen Anna Vissi’nin müzik yaşamı ve Eurovision serüveni başarı ve heyecan dolu.Müzik kariyerine 1977’de çıkardığı As Kanoume Apopse Mian Arxi adlı albümle merhaba diyen Vissi’nin son albümü The Essential 2007’de piyasaya sunuldu. Oldukça çalışkan bir sanatçı olan Vissi, 30 yılına 30’u aşkın albüm çalışması, yapımcılık, müzikaller, konserler ve oyunculuk sığdırdı.

1980, 1982 ve 2006 yılında Eurovision’a katılan sanatçı sırasıyla 13.lük, 5.lik ve 9.luk aldı ama şarkıları ve kendisi adından her zaman söz ettirdi.

220px Anna & NikosVissi’nin başarısına başka başarılı bir isim de ortak aslında. 80’li yıllardan bu yana, eskiden beri zaten tanınmakta olan ve birçok hit şarkıya sahip Nikos Karvelas ile, bugünlere kadar sürecek bir işbirliğine girdi. İkisinin ortak müzik tutkusu, Eleni, Min Psahnis tin agapi, Dodeka, Trellainomai, Kryvame tin agapi mas gibi dillerden düşmeyen şarkılar ortaya çıkardı.

İyi ki doğdun, tanrıça!

Biliyor muydunuz?

* Kıbrıs’ta doğdu.
* Müzikle ilgilenmeye 6 yaşında başladı, 12 yaşında yerel bir yarışmada 1. oldu. normal 03
* Türkiye’de Ajda Pekkan’la özdeşleştirilen Vissi ile Pekkan, 1980’de Eurovision’a katılmışlardı, her iki star da beklediğini bulamadı. Vissi Autostop ile 13. olurken Pekkan ise Petrol ile 15.lik alabildi.
* Türkiye’de de oldukça sevilen Vissi’nin 1994 yılında yayınlanan Re albümü sadece ülkemizde 100 bin adet sattı. Bu albümünün uluslararası başarısı Vissi’ye 3 ayrı altın plak kazandırdı.
* Normalde Vissi’nin 2000 yılında çıkarmış olduğu 24 şarkı ve çift cd’lik albümü Kravgi (Çığlık), Türkiye pazarına özel olarak 17 şarkılık bir albüme basıldı.
* 2004 Atina olimpiyatlarının kapanışında unutulmayan bir konser verdi.
* Vissi, 2006’da Atina’da düzenlenen Eurovision öncesi Hürriyet Gazetesi’nde Michael Kuyucu’ya verdiği demeçte Türkiye’yi çok sevdiğini ve bir gün ziyaret etmeyi umduğunu söylemişti.


1980 / Yunanistan
Autostop

1982 / Kıbrıs Rum Kesimi
Mono i agapi


2006 / Yunanistan
Everything


Resmi site: http://www.annavissi.net
Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Anna_Vissi