Eurovision’a Mor ve Ötesi mi gidiyor?

4556288Pek çok ülkenin Eurovision temsilcilerini belirlediği ya da ulusal final tarihlerini netleştirdiği şu günlerde tüm gözler TRT’ye kitlenmiş durumda. Geçtiğimiz hafta seçilen yeni genel müdür İbrahim Şahin’in, “Türkçe şarkı ile katılmak” konusundaki görüşüyle farklılık gösteren tahminler, Türkçe şarkı ile yarışma riskini göze alabilecek sanatçıların kim olabileceğini akıllara getiriyor.

Birkaç ay önce Şebnem Ferah’ın ismi basına yansımışken, Hürriyet köşe yazarı Cengiz Semercioğlu ise bugünkü köşesinde TRT’nin Mor ve Ötesi’ne teklif götüreceğini yazarak bu konudaki tartışmalara bir yenisini daha ekledi.

İşte Semercioğlu’nun bugünkü yazısı:

Eurovision’a Mor ve Ötesi
Cengiz Semercioğlu (HÜRRİYET)

Bu yıl Helsinki’de Kenan Doğulu’nun Shake It Up Shekerim’le kazandığı 4’üncülüğün ardından balon haberler hemen ortaya salınmış, 2008 Eurovision’a katılacak çeşitli isimler ortaya atılmıştı, TRT’nin gönlünde yatan isim yeni belli oldu…

Bu isim ne Hande Yener, ne Nez, ne Hadise ne de başka biri;

Bu isim Mor ve Ötesi…

1995 yılında kurulan grup özellikle 2001’de çıkardığı Gül Kendine, 2004’te çıkardığı Dünya Yalan Söylüyor ve geçen yıl çıkan Büyük Düşler albümleriyle büyük bir çıkış yaptı.

Bu aynı zamanda grubun muhalif kimliğinin iyice keskinleştiği yıllar…

Çevre konularında ve toplumsal sorunlardaki duyarlılığı, savaş karşıtı duruşuyla Mor ve Ötesi müzikleri kadar politik kimliğiyle de dikkat çekti.

Şimdi o Mor ve Ötesi’nin, Eurovision’da Türkiye’yi temsil etmesi gündemde.

TRT yönetimi, adaylar içinden teklif yapılacak ilk isim olarak Mor ve Ötesi’ni belirlemiş durumda.

Tam da bu kimliğinden dolayı Mor ve Ötesi’nin teklifi kabul edip etmeyeceği ise belli değil.

Gruba yakın bazı isimler, Mor ve Ötesi’yle Eurovision kelimelerinin yan yana bile gelemeyeceğini söylüyorlar.

Bazıları ise Mor ve Ötesi’nin söylemlerini, Eurovision platformunda da dile getirebileceği iddiasında.

Hatırlayın 2005 Kral TV töreninde ödül aldıktan sonra grup üyeleri “Biz playback yapmayız” diyerek sahnede şarkı söylemeyi reddetmiş ve herkesi Sorgun ormanları katliamına duyarlı olmaya çağırmıştı. Eurovision finalinde çıkıp da “Savaşa hayır” derler mi, derler!

TRT yönetimi bunları hesapladı da mı Mor ve Ötesi ismi gündeme geldi, yoksa sadece gençler bu grubu seviyor diye mi düşündüler bilemem…

Davulda Kerem Kabadayı, gitarda Kerem Özyeğen, basta Burak Güven, vokal ve gitarda Harun Tekin’den oluşan grubun Eurovision kararını çok merak ediyorum ben…

Bana kalırsa gitseler de olay olur, gitmeseler de…