Röportaj: Hırvatistan

dadowm6

Müzikle geçen onlarca yıldan sonra Dragonfly ile birlikte Eurovision Şarkı Yarışması’nda şans arayan Dado Topic, eski Yugoslavya devletine ait tüm Balkan ülkelerinde tanınan ve sevilen bir sanatçı… Topic, yoğun çalışmaları arasında bizleri kırmayarak sorularımızı yanıtladı…

Geçtiğimiz yıl, ülkenizde son 40 yılın en iyi rock vokali ve yorumcusu seçildiniz. Öncelikle sizi kutlamak istiyorum. Bir rock sanatçısına bunu sormak komik gelebilir gibi ama birkaç sözcükle açıklar mısınız rock nedir?

Sanırım birçok rock sanatçısı aynı şeyleri söyleyecektir: Özgürlük, özgürlük ve özgürlük… Beyninizin içindekileri, duygularınızı, düşüncelerinizi dışarıya en kolay ve özgürce yansıtabilmenin yoludur rock. Rock benim için müzik demektir ve aynı zamanda yaşam biçimim, yaşama sarılma yolum. Yıllarımı birlikte geçirdim.

Rock geçtiğimiz yıl Eurovision’da kazandı. Sizce yaşam biçiminiz olan Rock Eurovision’da nihayet trendi ele geçirdi mi?
Evet. Trend artık rock’un. Ve bu yıl da Eurovision’u bırakmayacak. Yarışmanın kısa adı ERC olarak değişebilir hatta ileride: Eurovision Rock Contest!

Balladcılar kızmasın 🙂 Sayın Topic, eski Yugoslav devletlerinin hepsinde tanınan bir sanatçı olarak yarışmaya katılıyorsunuz ve büyük olasılıkla onlardan yüksek puanlar gelecek size. Politik bir soru olacak ama “Birleşik Yugoslavya”‘yı özlüyor musunuz? Büyük savaş sonrası meydana gelen bölünme hayatınızda ne gibi değişimlere yol açtı?

Ben Yugoslavya’da doğdum. O, benim ülkemdi. Sorduklarında yanıtladığım ülkeydi, şimdi anılarda kaldı… Yaşanan herşeyden çok ama çok üzgünüm, tıpkı diğer birçok Yugoslav gibi. Dünyadaki tüm sorunlarda olduğu gibi ülkemizde yaşananlarda da sorumluluğu bulunan politikacıların hepsine çok kızıyorum. Kimse savaş istemez, savaş insanlara dayatılır. Birileri düğmeye basar ve savaş olur. Söz hakkınız yoktur. Bu topraklarda da böyle oldu. İnsanlar savaşa sürüklendi. Bu dayatmanın acılarını hala yaşıyoruz işte.

Herkes gibi bu bölünme sonrası benim yaşantım da değişti. Ama ben bir sanatçıydım, değişmeden devam etmeliydim. Ettim de… Hala tüm Eski Yugoslav devletlerine mensup insanlarım tarafından seviliyorsam ne mutlu bana. Ve bir gerçek var ki ayrılsak da hala beraberiz.

Hırvatistan’ın Eurovision Şarkı Yarışması fanatiklerinde farklı bir yeri var. Birçok Eurovision fanı her yıl düzenlenen Hırvat ulusal finaline, yani DORA’ya çok özel bir önem gösteriyor. Merakla bekliyoruz. DORA’nın önemini bir de sizden dinlesek.

DORA niçin önemli biliyor musun? Hırvatistan her şeyden önce Eurovision’u önemsiyor. Sanatçılar da Eurovision’u önemsiyor. Eurovision önemsendiği için DORA da önemini artırıyor haliyle. Kendinizi ülkenizin dışında da temsil edebileceğiniz için heyecanla hazırlanıyorsunuz. Avrupa’ya bir kapı DORA.

Geçen yıl Severina temsil etmişti Hırvatistan’ı ve yeterli sonucu alamadığı için bu yıl yarı finalde yarışacaksınız. Bu yılki favorilerinizi alalım. Ve tabii ki Shake It Up Shekerim ile ilgili görüşlerinizi de…

Geçen yıl Severina favorimdi, aldığı sonuç ne olursa olsun ve bu yıl Sırbistan temsilcisi Marija favorim!

Shake It up Shekerim.. Hmm. Dertlerinizi unutturan, sizi direk dans moduna sokan, ritim ve yaşam dolu bir şarkı. Çok beğendiğimi söyleyebilirim. Ve şunu da eklemeliyim. Türkiye çok orjinal ve büyüleyici bir ülke. Müziği, kültürü, herşeyi cezbedici, farklı… Sadece turist olarak değil profesyonel bir sanatçı olarak da Türkiye’de bulunmak isterim. Bir prodüksiyon şirketi bulursak neden olmasın?

Sayın Topic, her yıl bir cover yarışması düzenliyoruz. Bu yıl da şarkınıza cover yapmak için adaylar olacaktır ülkemizde. Kimbilir belki Türkçe sözleri getiren birileri çıkar Helsinki’ye.

Çok güzel bir fikir. Umarım yetişir, sözleri görmek hatta üzerinde birlikte çalışmak isterim!!!! 

Son olarak mesajınız nedir?

Umarım yanıtlarım yeterli olmuştur sorularınıza. Benim hakkımda ayrıntılı bilgiye erişmek, eski şarkılarımı dinlemek isterseniz www.dadotopic.com adresini ziyaret edebilirsiniz. İlginize ve desteğinize sonsuz teşekkürler. Sevgiler!

Röportaj: Volkan ABUR