Özcan Deniz dinliyor, Ebru Gündeş şarkıları söylüyor! İşte Onikipuan’ın Sarbel’le röportajı…

sarbel1zr5

Çok konuşuldu, çok tartışıldı!…”Yassou Maria” şarkısıyla bu yılki Yunanistan temsilcisi Sarbel, ayağının tozuyla verdiği ilk röportajıyla basında ilk kez Onikipuan’da…

Sarbel’in OGAE Türkiye başkanı Tolga Irkan ve üyeleriyle olan sohbetinden çarpıcı notlar bu röportajda…

Türkiye’ye ilk kez mi geldiniz?
Evet, hep gelmek istiyordum, görmeyi istediğim birkaç ülkeden biriydi, Eurovision vesile oldu. Kapalı Çarsı’ya bayıldım, insanlar “Yassou Maria”yı söyleyerek seslendiler, çok hoşuma gitti.

Şarkınız biliniyor, ayrıca geçen yaz “Sokolata” da epey çalmıştı burada. Eurovision’a katılmaya nasıl karar verdiniz peki?
Şarkının bestecisi Alex (Papaconstantinou) İsveç’te yaşıyor, Helena (Paparizou) ile de çalışıyor. O bu şarkıyı dinletir dinletmez bayıldım. Beni özetleyen, hem Yunan hem de Arap ezgilerini çok iyi harmanlamış bir şarkı. Biraz Latin havası var, normalde benim şarkılarımda olan birşey değil. Ama şarkıyı sevdim ve düşünmeden onun Eurovision önerisini kabul ettim.

Yarışmayı kazandığınız takdirde Avrupa da kariyer planlarınız dahilinde mi?
Hayır, şimdilik böyle bir hedefim olduğunu söyleyemem. Yunanistan’da seviliyorum, şarkılarımı seviyorlar ama Avrupa için henüz yolun başında sayılırım. Tabii yarışmadan sonra neler olur hiç bilmiyorum, ama öyle büyük star olayım, dünya beni tanısın gibi dertlerim yok. Şarkı söylemeyi seviyorum ve bunu şimdilik ülkemde yapıyorum. Eurovision’a yapabildiğimin en iyisini yapmak için katılıyorum, yani büyük bir star olmak için değil…

Kaç yaşında şarkı söylemeye başladınız?
5 yaşından beri şarkı söylüyorum. Londra Kraliyet Opera’sında 12 yıl müzik eğitimi aldım, Carmen ve Tosca gibi bir çok klasik eserle o yaşlardan itibaren sahne tecrübesi edinmeye başladım. Babam müzisyen zaten, dayılarım ve ailemin bir kısmı da müzikle çok ilgili. Bir de annem Lübnanlı olduğu için ailemin o tarafı da benim farklı kültürlerden beslenmemi sağladı, bu açıdan kendimi çok şanslı hissediyorum.

hpim2590is1

Kıyafetiniz Yunan basınında geniş yankı bulmuş diye duyduk, söylenildiği kadar pahalı mıydı gerçekten? Yine aynı koreografi ve kıyafet mi olacak finalde de?
(Gülüyor) Bilmiyorum ki, satın alan ben değilim! Magazin medyası şarkıdan ya da sanatçı kişiliğinizden ziyade bu tür şeylerle daha çok ilgilenir, bilirsiniz. Yarışma için özel bir çalışma yürütüyoruz, zaten finalde de göreceksiniz. Amacımız kendimiz nasıl bu işten keyif alıyorsak, izleyiciye de aynı keyfi ve enerjiyi iletebilmek. Şarkıda fazla bir değişiklik yok, ancak koreografide bazı değişiklikler olabilir.

Eurovision fanı mısınız peki?
Eskiden izlerdim, Türkiye gibi Yunanistan’da da hep merakla takip edildi yıllardır. Sonra sizin gibi biz de kazanınca yarışmayı, daha da popüler oldu. Ben de yakından takip ediyorum artık.

Bu yılla ilgili favorileriniz var mı?
Bulgaristan, Türkiye ve Kıbrıs’ın şarkılarını seviyorum. Bu yıl çekişmeli bir yıl olacağa benziyor…

“Shake it up shekerim”i nasıl buldunuz?
Çok eğlenceli, hareketli bir şarkı. İyi bir derece alacağına inanıyorum. Duyduğum kadarıyla bizim şarkıdaki shake it sözlerinin benzerliği bile olmadık yerlere çekilmiş, böyle şeylere gerek yok. Her 2 şarkı da iddialı, bu sözler bir çok şarkıda geçiyor zaten…

Müzik dünyasında sevdiğiniz, hayran olduğunuz sanatçılar var mı?
Giannis Doxos’u çok seviyorum, o bir efsane! Pascalias Terzis, Mimis Plezos, bunlar sevdiğim isimler. Dünyadan Madonna ve Jennifer Lopez’i takip ediyorum.

Türkiye’den de yakından takip ettiğin sanatçılar olduğunu duyduk?
Ebru Gündeş’e bayılıyorum, Özcan Deniz’in ve İbrahim Tatlıses’in şarkılarını da seviyorum. Muazzez Ersoy’un bir çok albümü var kendi arşivimde. Bir de Hülya Süer, annemin yakın arkadaşıydı, onun da sesini beğenirim. (Bu sırada kusursuz bir Türkçeyle “Bir bahar akşamı”nı söylemeye başlıyor)

Türk pop dünyasından da favorileriniz var mı peki?
Sezen Aksu, elbette. Bir de Sertab’a bayılıyorum. Eurovision’u kazandığı şarkısı Yunanistan’da gerçek bir hitti. For Real da hala kulüplerde çalınıyor, o grubu da seviyorum.

Şansınızı nasıl görüyorsunuz, kazanacağınıza inanıyor musunuz?
Biliyorsunuz, bu yarışma artık çok tahmin edilemiyor nasıl sonuçlanacağı konusunda, herşey olabiliyor. Tabii ki tüm ülkeler gibi biz de kazanmak için oradayız, ama asıl amacımız eğlenmek ve iyi bir sahneyle güzel bir şekilde Yunanistan’ı temsil etmek. Alacağım derecenin önemi o yüzden 2. sırada.

Teşekkür ederiz, bol şans!
Ben teşekkür ederim.

hpim2598vi4

***

Sarbel, bugün Yunanistan konsolosluğunun verdiği bir davete katıldıktan sonra sırasıyla ATV Ana haber’de ve Kanal D’de Okan Bayülgen’in sunduğu Makina programlarında yer alacak.

Röportaj: OGAE Türkiye
©onikipuan.com, tambatumba.com