TDK, Eurovision’a forum açtı…

kenanTürk Dil Kurumu, Eurovision’da Türkçe-İngilizce tartışmaları için sitesinde bir forum açtı. İngilizce karşıtlarının ağırlıklı olarak yazıştığı forumdaki yorumlarda rastlanan milliyetçilik dikkat çekici. Yarışmayı yakından takip eden ve İngilizce’nin avantajlı olduğunu düşünen Eurovision fanlarının bu forumlarda yarışmayla ilgili yapacağı yorumları ise merak konusu…TDK ’nın http://www.tdk.org.tr/tartisma adresli resmi internet sitesinde ‘Türkiye Eurovision’da başka bir dille temsil edebilir mi?’ başlığıyla açılan tartışma ilgi gördü. Türkçe şarkıyla katılım fikrinin ağırlık kazandığı forumda şu görüşler yer aldı:

Doğan Sarı: Katıldığımız yarışmada ülkemizin isminden başka bir unsur kalmıyor. “Şimdi de Türkiye’yi temsil edecek şarkıyı dinliyoruz” dediklerinde ülkemizi temsil eden sözlerin de bize ait olması lazım. Sömürge ülkesi miyiz ki kendi dilimizden başka bir dille katılıyoruz.

Nurgül Özoğul: Asla… Türkiye Eurovision’a mutlaka Türkçe yapıtla katılmalıdır. Türkçe dışındaki bir yapıtla yarışmaya katılmayı şiddetle kınıyorum. TDK’nın eleştirisini yerinde buluyorum. TRT’yi de kınıyorum

Mehmet Çağılcı: “Eurovision” bir yarışmadan öte manalar taşımaktadır. Devlet kurumu olan TRT’nin her ne sebeple olursa olsun yabancı bir dille katılması kabul edilebilir bir davranış değildir. Bu bir komplekstir.

Sevilay Eş: Adını dahi söylemekte zorlandığımız, şarkı yarışmasına yine ne yazık ki dil tartışması damgasını vurmuştur. Kendimize mi güvenmiyoruz, dilimize mi ya da bazı konularda başarı beklerken desteği neden yabancı dillerde arıyoruz?

Kaynak: Akşam