Yücel Yener: “TRT Kenan’ı yalnız bıraktı”

kenanEurovision’da dil tartışmaları duracağa benzemiyor. 2003 ve 2004’te İngilizce ile yarışan Türkiye’nin aldığı başarılı sonuçlara karşın 2005 ve 2006’daki Türkçe şarkıların başarısızlıkları farklı çevrelerce farklı yorumlanmaya devam ediyor. Kenan Doğulu’nun Türkçe yarışmasını isteyen kesime karşı çıkan bir isim de eski TRT genel müdürü Yücel Yener oldu.

Milliyet yazarlarından Ali Eyüboğlu’na konuşan Yücel Yener de başarının İngilizce ile geleceğini savunarak Kenan Doğulu’nun bu tartışmalarda yalnız kaldığını söyledi. İşte Ali Eyüboğlu’nun köşesinde yayınlanan Yücel Yener’in açıklamaları:

TRT, Kenan’ı yalnız bıraktı

Kenan Doğulu, Eurovision’da Türkiye’yi Türkçe bir şarkıyla mı yoksa İngilizce bir parçayla mı temsil etmeli? Son günlerin popüler tartışma konularından biri de bu. Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın’ın da konu hakkındaki görüşlerinin medyada yer aldığı gün eski TRT Genel Müdürü Yücel Yener aradı.
Bu arada bir parantez açıp Yücel Yener’in, Sertab Erener’in “Everyway that I can” adlı parçayla katılıp Türkiye’ye tarihinde ilk kez Eurovision kazandıran süreci başlatan TRT Genel Müdürü olduğunu vurgulamakta yarar var.
Yücel Yener o gün özetle şunları söyledi:
“TRT, Kenan Doğulu’yu bir yem gibi insanların önüne atıp, yalnız bıraktı. Türkiye’nin Eurovision’a Türkçe mi yoksa İngilizce bir şarkıyla mı katılacağı yarışmacılara bırakılacak bir karar değildir. Bu kararı TRT yönetimi verir. Biz öyle yapmıştık. Sertab Erener’le sözleşme yaparken bize üç İngilizce parça yap, getir dedik. Getirdiği bestelerden birini seçtik. Sertab da o parçayla katılıp Eurovision birincisi oldu. Müziğin dili evrenseldir. İlla Türkçe olacak dersen o gece yarışa dezavantajlı başlarsın. En yaygın dil olan İngilizceyi tercih edersen o dezavantajı yok edersin. Türk Dil Kurumu Başkanı çıkıp Kenan Doğulu’yu yerden yere vuruyor. Kenan Doğulu’yu bu iş için seçen TRT yönetiminden ses çıkmıyor. Nerede TRT yöneticileri? Eurovision yarışması’na katılarak şöhretini bir anlamda riske atan bu insanları bu kadar yıpratıp, heveslerini kırmamak lazım. Kenan Doğulu’ya bu görevi verenlerin bir an önce kendini öne atıp, ona sahip çıkması lazım.”
Hani meşhur bir söz vardır “Haklısın ama alacağın yok” diye.
Yücel Yener’in de durumu öyle. Çünkü aylardır “baş”sız TRT. Vekillerin Kenan Doğulu gibi bir ismi şeçmelerine bile şükretmek lazım!

Haber: DJ Olcay
Kaynak: Milliyet