YURTSAN ATAKAN’IN ‘dandik’ TANIMINA TEPKi

kdyavj6Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Yurtsan Atakan’ın Eurovision Şarkı Yarışması’nı ‘dandik’ bir yarışma olarak belirttiği ve Kenan Doğulu’yu eserin dili konusundaki açıklamaları nedeniyle eleştirdiği 29 Aralık tarihli köşe yazısına OGAE üyesi bir arkadaşımızdan yanıt geldi.

Eurovision fanlarının ortak duygularını içeren açıklamada yarışmanın tüm Avrupa tarafından sahiplenilen önemli bir organizasyon olduğu ve 2007’de 52.sinin düzenleneceği hatırlatıldı; ayrıca Eurovision hayranlarının tüm kırıcı ve moral bozucu yaklaşımlara rağmen Kenan Doğulu’ya tam destek verecekleri kaydedildi.

Yurtsan Atakan’ın ‘Kenan Rumca okusun’ alt başlıklı bugünkü köşe yazısı: http://kelebek.hurriyet.com.tr/yazarlar/5692691.asp?yazarid=52&gid=102

Yurtsan Atakan’a gönderilen okur yorumundan bir bölümü aşağıda okuyabilirsiniz:

Bu nasıl ‘dandik’ bir yarışmadır ki Sertab Erener döneminde dil tartışmaları nedeniyle başlayan eleştiri tartışmalı gündem, Gülseren’de de, Sibel Tüzün’de de devam etmiş ve bu yıl Kenan Doğulu’da etkisini sürdürmüştür.

Bu nasıl ‘dandik’ bir yarışmadır ki girmek için takla üstüne takla attığımız Avrupa Birliği ülkelerinin resmi yayın kuruluşu EBU her yıl hayal edemeyeceğiniz bir bütçeyi bu yarışmaya ayırmaktadır. Bu nasıl ‘dandik’ bir yarışmadır ki Almanya, İsveç, İrlanda gibi ülkelerde o gece rating ve oy patlaması yaşanmaktadır.Bu nasıl ‘dandik’ bir yarışmadır ki Sezen Aksu’lar, Ajda Pekkan’lar, Candan Erçetin’ler, Kayahan’lar, MFÖ’ler, Sertab Erener’ler, Kenan Doğulu’lar, Demir Demirkan’lar bu dandikliğin bi parçası olma utancına(!) sahip olmaktadırlar.Bu nasıl ‘dandik’ bir yarışmadır ki Hürriyet gazetesinin İnternet sitesinde Eurovision ile ilgili her haber en çok okunan ilk 10 haber listesine girmekte ve yirmiden aşağı olmayan okuyucu görüşleriyle gündeme oturtulmaktadır.Bir organizasyonu beğenip beğenmemek elbette şahısların kendi takdiridir, ama kullanılan önad yani ‘dandiklik’ gerçekliği değil, önyargılığı temsil etmektedir.

Özel televizyonlarda yayınlanan BBG’ler, popstarlar, topstarlar rüzgar gibi gelip geçiyorken beğenilmeyen Eurovision 52.kez dünya kamuyounun karşısına çıkıyor. Hem de hiç kesintiye uğramadan. Dolayısıyla “dandiklik” kavramının yeniden gözden geçirileceğini umuyorum.

Dil konusu hakkındaki görüşlerim, sizlere de ulaşacak olan kulübümüzün basın bülteninde ayrıntısıyla açıklanmıştır. Sayın Kenan Doğulu defalarca açıklama yapmış olmasına rağmen bir gazeteci olarak popülizme başvurmuş olmanızı yadırgadığımı da söylemeden geçemeyeceğim. Türk Dil Kurumumuzun sayın başkanını da polemiklere girmeyip müziğin evrenselliğine, sanata ve sanatçının özgür seçimine saygı duymaya çağırıyorum. Türkçe’nin Kenan Doğulu’nun yarışmaya İngilizce katılmasından ya da Türkçe katılımla ilgili görüş bildirmesinden çok daha büyük yaşamsal sorunları vardır, sanırım bu hepimizin malumudur.

Sanatçılar kolay yetişmiyor, ama görülüyor ki gözlerinin yaşına bakmadan kolaylıkla harcanabiliyor.

Moral bozucu ve kırıcı tüm yaklaşımlara rağmen Kenan’ın ve Türk ekibinin sonuna kadar yanındayız!