Ruhat Mengi: Kenan Doğulu’yu kemirme faaliyetleri

s1 197186816631Helsinki’de yarisacagi dil konusunda yaptigi aciklamalarin ardindan agir elestirilere maruz kalan Eurovision temsilcimiz Kenan Doğulu’ya ilk destek Ruhat Mengi’den geldi.

Kenan Doğulu’yu kemirme faaliyetleri

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi müzik bilgisine, en iyi seslerinden ve yorumlarından birine, en iyi sahne performansına sahip bir sanatçıdır Kenan Doğulu.

Bunu kabul edersiniz ya da etmezsiniz ama etmemeniz gerçeği değiştirmez. Etmiyorsanız onu bir konserinde hiç dinlememişsiniz demektir.

Bu sanatçı diğer bazı ünlü, başarılı isimler gibi görevden kaçmamış, ülkesini temsil adına ABD’deki çalışmalarını yarıda bırakarak koşup gelmiş ve heyecanla Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye için şarkı söylemeyi ve bu şarkıyı yazmayı, bestelemeyi kabul etmiş.

O arada da şarkıda İngilizce bölümler bulunmasının daha iyi olacağını söylemiş. “Türkçe’de ısrar etmek eski kafalılıktır” sözünü ise şüphesiz yıllar önce Eurovision şarkılarının Türkçe olmasında ısrar edilen günleri hatırlatmak için söylemiş. Kaldı ki o yıllarda bile “Petrol”, “Hani”, “Opera” gibi ya en azından yabancıların da ne olduğunu anlayacağı veya “Honey”e benzeteceği şarkı isimleri seçilmekteydi.

Sonra “Sertap Erener” ve “Athena”da gördük ki İngilizce şarkı daha etkili ve başarılı oluyor (tabii Sertab’ın ve Athena’nın üstün performanslarını unutmuyorum). Ondan sonra her yıl “şarkı İngilizce olmalı” konusu gündeme geldi, ben de bu konuda ısrar edenlerdenim.

Şimdi efendim Kenan Doğulu gibi bir an tereddüt etmeden, zirvede bir sanatçı olmasına rağmen sonucun risklerini de göze alarak göreve koşan bir sanatçıyı yıpratma faaliyetine girişiyoruz. Vay efendim “Türkçe’de ısrar etmek geri kafalılıktır” demiş. Herkes Türkçe fedaisi kesildi. Üstelik bu fedailer arasında Türkiye’nin en ciddi milli meselelerinde karşı tarafı destekleyenler bile var.

Milletvekilleri ortaya atılıp “Talihsiz bir beyandır” filân diyorlar. Ortada bir talihsizlik varsa o da Kenan Doğulu’nun kadir kıymet bilmeyen, takdirden uzak insanlara çatmış olmasıdır.

Ona büyük bir teşekkür borçluyuz. Ve evet, bazılarının söylediğinin aksine Eurovision hâlâ milyonlarca kişi tarafından izlenen, ülkelere de büyük reklâm sağlayan önemli bir müzik yarışmasıdır ve böyle bir sanatçıyla katılmamız büyük şanstır.

Kenan Doğulu’yu sonuna kadar gönülden destekliyorum. Moralini bozmaya yeltenenlere de sessizlik öneriyorum. Boş konuşmalara hiç gerek yok!

Haber: Umut Certel

Kaynak: Vatan

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=KdKlIYlT8_o]