Serdar Turgut: “Ajdar’i Goren Bizi Unutmaz”

aksamajdarCem Ceminay tarafindan baslatilan “Ajdar Eurovision’a Gitsin” kampanyasina ilk destek, Aksam Gazetesi yazari Serdar Turgut’tan geldi.

Serdar Turgut’un bugun yayinlanan yazisini aynen yayinliyoruz:

Ajdar’i Goren Bizi Unutmaz

Bilmiyorum, The Blob (ŞEY) filmini izlemiş miydiniz? Bu ‘Türk Şey’inden farklı bir şeydi. O filmde, şekilsiz ve ne idüğü belirsiz bir cisim, tüm toplumu yutup bitiriyordu. Şimdilerde bizim de topluma kontrolsüz yayılan ve önüne çıkan her şeyi yiyip bitiren bir Şey’imiz var; adı da Ajdar… Film bir korku filmiydi aslında. Ajdar da korku filmi gibi ama kendinizi zorlar ve tahammül edebilirseniz, olayın mizahi yönünü de görebilirsiniz. Borat’ın dünyayı kasıp kavurduğu günlerde bizde de Ajdar karakterinin yükselmeye başlaması aslında tesadüf değil. Dünyada mizah anlayışının gidiş yönünü gösteriyor bu iki fenomen. Bu yeni komedi trendini tartışan edebiyatçılar, komedi başka insanları rahatsız etme görev ve hakkını bir kenara bıraktığı ve kullanmadığı anda, aynen istenmeyen hayvanların uyutulmaları gibi bir muameleye tutulmuş olur. Borat ve Ajdar gibi tipler, insanları utandırmak için dünyada var gibilerdir. Onlar komedyen olarak hak ve görevlerini sonuna kadar kullanır, şok komedisi türünün starları olurlar. (Anthony Lane’in ‘your face’ New Yorker. nov 6 sayısı sayfa 106)Sevgili arkadaşım Cem Ceminay, FM N101’deki ‘Back-up morning’ show adlı sabah programında Ajdar’ın Eurovision’a Türkiyeyi temsil etmesi için gönderilmesi yolunda kampanya başlattı. Dinleyicilerden gelen tepkilere baktığımda bu yönde toplumda hayli yoğun bir istek de var. Kampanyaya destek verenlerin bana çok mantıki ve makul gelen bir gerekçeleri de bulunuyor. Diyorlar ki; ‘Ajdar’ı bir kez gören Avrupa, bir daha Türkiye’yi katiyen unutamaz.’

Bu yoruma tamamen katılıyorum. Ben Ajdar’ı bir kez gördüm, ‘Çikita Muz’ adlı şarkıyı söyleyip dansediyordu. Emin olun; rüyama bile girmeye başladı adam. Klibi seyrederken insan elinde olmadan kafasını ellerinin arasına alıp dövünmeye başlıyor. Kötülüğün zirvesi o, bir başyapıt adeta. Gerçekten de Avrupa Ajdar’ı bir kez gördüğü takdirde Türkiye hakkındaki tüm görüşleri anında değişir ve Türkiye’yi hiç unutamaz.

Ayrıca bugüne kadar ciddi sanatçıları yolladık oraya da ne oldu? Avrupa’da Eurovision’u Türkler kadar ciddiye alan başka ülke de yok. Bizim sanatçılar güzel İngilizce göstermek için oralara gittiler. Tereciye tere satmaya çalıştık. Anlayacağınız, eğer isterse Ajdar da ‘Çikita Muz’ şarkısını İngilizce söyleyebilir. Bu da fantastik olur bence.

Tam da Borat’ın dünyayı kasıp kavurduğu bir dönemde biz şarkı yarışmasına Ajdar ile katılırsak birinci olma şansımız bile var. Bu olursa Türklerin mizah anlayışı da yıllarca konuşulur.

Hatırladığım kadarıyla Cem Ceminay bir keresinde Caddebostan Plajı’nın açılışını yapmak için oraya Ajdar ile gitmişti. Borat türü bir filmin bir başlangıcı da olabilir bu…

Haber: Umut Certel

Kaynak: Aksam

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=RoboCeRyP7I]