Almanca “Üsküdar’a Giderken”…

LenaDaha önce 60′lı yıllarda Ertha Kitt tarafından yorumlanan ve ünü Amerika’ya kadar uzanan “Üsküdara Giderken” şarkısının Almanca versiyonu olduğu ortaya çıktı. Lena Valaitis’ten bayram sürprizi!…

Radyo Viva’da yayınlanan Tamba Tumba programının bu haftaki bayram özel bölümünde ilk kez yayınlanan şarkı, 1983 tarihinde Lena Valaitis tarafından yorumlanmış ve “Morgen Soll Die Hochzeit Sein” adını taşıyor. Valaitis ise Eurovision Şarkı Yarışması’nda Almanya’yı temsil eden ve Johny Blue şarkısıyla Türk izleyicisinin de unutamadığı bir isim. 1981 yılında Dönme Dolap’ın sondan birinci olduğu Eurovision’da Almanya’ya 2.cilik kazandıran şarkısı ülkemizde de çok sevilen Lena Valaitis, dönemin müzik dergilerine de “Üsküdar’a giderken” şarkısını Alman postanesinde çalıştığı zamanlarda Türk müşterilerden öğrendiğini ve mutlaka okumak istediğini söylemişti. Tamba Tumba’nın yıllar sonra ortaya çıkardığı Almanca versiyon ise ilk kez sanatçının 1983 tarihli bir albümünde yeralmış ve 2004 yılında yeniden yayınlanmış.

DJ Olcay’ın hazırlayıp sunduğu Tamba Tumba’nın “Bayram Özel” bölümü programın www.tambatumba.com sitesinden indirilebiliyor.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=keq4eze8eTo]