‘Bomba isim’ muamması sürüyor!

Eurovision 2007?Eurovision-Turkey sitesinin TRT’nin bu yıl İngilizce bir şarkıyla Eurovision’a katılacağı ve bomba bir isimle anlaştığı yönündeki haberinden sonra bu yöndeki tüm dedikodu ve tartışmalar TRT’nin anlaştığı söylenen ünlü ismin kim olabileceği üzerine yapılmaya başlandı.  Aslına bakılırsa kafaları en çok kurcalayan, bu bomba ismin müzik çevrelerinin İngilizce albümü ve öncesinde-sonrasında çıkardığı single’ların yurtiçindeki başarısızlığı ve bu yönde sorulan sorulara verdiği sivri çıkışlarıyla kamuoyunda puan kaybettiğini söylediği Tarkan olup olmadığı…2003 yılından beri neredeyse her yıl teklif götürüldüğü söylenen Tarkan her defasında bu teklifleri ‘Eurovision, benim hedefim değil’ diyerek reddetmişti ancak bu kez yeniden eski çıkışını yakalamak için kabul etmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.  

Eurovisionseverlerin üzerinde durduğu bir diğer isim de yine yarışma için istekli olduğunu her fırsatta dile getiren İzel. 90’ların ortalarından itibaren giderek yükselen bir grafik yakalayan Candan Erçetin de bir televizyon röportajında son yıllarda TRT’den sürekli teklif aldığını ama kabul etmediğini söylemişti. Bir diğer tahmin de özellikle son 2 yılda Gülseren ve Sibel Tüzün’e yaptığı sivri çıkışlarıyla dikkatleri çeken Işın Karaca’nın bu ünlü isim olabileceği yönünde. 2000 ve 2001 yıllarında Eurovision finallerine katılan ama kazanamayan Işın Karaca, son olarak geçtiğimiz haftaki ‘Son Ütücü’ adlı tv programında Eurovision’a katılmayı çok istediğini ama İngilizce’nin ön şartı olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz haftalarda bir gazetenin özel gecesinde sahne alan Meyra da Eurovision’a kafayı takmış bir diğer isim olarak basına açıklamalarda bulunmuş, hatta o gece Eurovision için özel hazırladığı bir şarkısını şov eşliğinde seslendirmişti. Benzer şekilde 2004 birincisi Ruslana’nın 2 yıldır sanatçı koçluğunu yaptığı ve Eurovision’a hazırladığını açıkladığı Lal adlı genç popçu da, etnik-pop türünde kendine özgü tarzıyla dikkatleri çekmiş ve ‘dişi Tarkan’ olduğunu söylerek rakiplerine meydan okumuştu. Yılların sanatçısı Zerrin Özer de bu yaz konuk olarak katıldığı Tv Makinası adlı programda, hazırladığı Eurovision parçasından bahsetmiş ve bu konuda çok istekli olduğunu söylemişti. Önceki yıllarda TRT’nin sanatçı görevlendirmesi yöntemini eleştiren sivri açıklamalarıyla tepki çeken Deniz Seki ve Hakan Peker gibi son yıllarda Kıraç da, İngilizce bir şarkıyla katılmaya tepki göstermiş ve Eurovision’a katılan sanatçıları eleştirerek Türkçe bir şarkıyla da yarışmada başarılı olunabileceğini ifade etmişti. Son yıllardaki popüler müzik trendinin merkezinde duran Lara da, Eurovision’da kendisine görev verilirse başarılı olabileceğini ifade eden isimlerden bir diğeriydi. Son yılların en popüler gruplarından Hepsi ise, Eurovision’a katılmayı çok istediklerini ama henüz buna hazır olmadıklarını açıklamışlar, Sefarad grubu ise geçtiğimiz yıl Eurovision için kendilerine teklif geldiğini söylemişlerdi.

Elbette yukarıda bahsettiğimiz isimlerin dışında Eurovision’a bir şekilde kıyısından köşesinden adı karışmış sürüyle isim saymak mümkün, biz sadece medyada yeralan isimler üzerinden tahminlerimizi sıraladık. Bakalım TRT’nin bu yıl anlaştığı ya da anlaşacağı söylenen ‘bomba isim’ kimleri ne kadar şaşırtacak? Ya da TRT’nin İngilizce kararı gerçeği ne kadar yansıtıyor? Her zaman sürprizlere açık bir yarışma olmuş olan Eurovision, bu yıl kimin yılı olacak, bekleyip göreceğiz… 

Haber: DJ Olcay